Hırvatistan‘ın başkenti Zagreb‘deki tek başörtülü taksi şoförü Sevim Halim, Türkiye’den Hırvatistan’a gelme hikayesini ve Hırvatistan’da Müslüman olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlattı.

24sata.hr sitesine konuşan 45 yaşındaki Halim tesettüre girme deneyimini anlatırken, “Bir kere başörtüm olmadan mahkemeye gittim ve mahkeme benim tarafımdaydı. İkinci kez gittiğimde başörtüm vardı ve aleyhimde hüküm verdiler“ diye konuştu. 

Halim, Türkiye’den Hırvatistan’a taşındı. Kendi şirketini açmak için Hırvatistan’a geldi ve eski kocasıyla burada tanıştı ve bu nedenden dolayı da Hırvatistan’da yaşamaya başladı.

Halim, “Çok iş aradım ama başörtüsü taktığım için hiçbir yere kabul edilmedim. Sayısız başvuru gönderdim fakat asla geri dönüş yapmadılar. Bence buradaki insanlarda İslamofobi var” dedi. 

Hırvatistan’da sadece beş aydır taksicilik yapan ancak 30 yıldır araba kullanan Halim, işin esnekliği nedeniyle taksici olmaya karar verdiğini açıkladı.

Patronunun Makedon olduğunu ve en başından beri başörtüsü takmasını desteklediğini anlatan Halim, kendisini sonsuza kadar bu işte görmediğini ve anaokulunda çocuklarla çalışmanın kendisi için ideal bir iş olduğunu da açıkladı.

Sevim Halim, ileride tüm dünyayı gezmek, farklı kültürler ve insanlarla tanışmak istediğini söyledi. 

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Anadolu Efes deplasmanda Yunan temsilcisi Panathinaikos’a yenildi

Sonraki Haber

ABD, Bulgaristan’ı Vizesiz Seyahat Programı’na dahil etmeyi düşünüyor