Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de başörtülü bir Türk kadını, taksi şoförü olarak çalışıyor.

Zagreb’te taksi şoförlüğü yapan Sevim, Kuzey Makedonya’da doğan bir Türk kadını. Hırvatistan’a 15 sene önce gelmiş ve Zagreb’te şirket kurmak istemiş. Ancak karmaşık bürokrasiden dolayı bu kararından vazgeçmiş. Taksi direksiyonuna bir buçuk ay önce oturmuş.

Lise mezunu olan Sevim, yedi dil biliyor.

Küçüklüğünden beri hostes olmayı düşlediğini anlatan ve bugün 45 yaşında olan Sevim’in gerçekleşen tek hayali, havada değil, karada olmasına rağmen ulaşım endüstrisinde çalışması olmuş. Sevim, meslektaşları arasında başörtüsüyle çalışan tek kişi.

RTL’ye konuşan Sevim Halim, önyargıların yok edilmek için var olduklarını ve her gün taksi şoförlüğü yaparak bu önyargıların üstesinden geldiğini söyledi. RTL, direksiyon başındaki kadınların küçük görüldüğü bir toplumda başörtülü bir kadının şoförlük yapmasının cesurca olduğunu yazdı.

Sevim Halim, insanların onu gördüğünde genellikle güzel tepki verdiğini, ara sıra garipseyenler ve kızanların olduğunu ancak genellikle fotoğrafını veya videosunu çektiklerini ve gülümsediklerini belirtti.  

Uygulama aracılığıyla kendisinin fotoğrafını gören bazı müşteriler, taksiye binmekten vazgeçtiğini anlatan Sevim, çok sayıda müşterinin ona Müslüman olup olmadığını sorduğunu ve bayramını kutladığını söyledi. Sevim, bayramda müşterilerine bayram çikolataları ikram ettiğini de ekledi.

Başörtü takmanın ailesinde bir gelenek haline geldiğini ve kendisinin de bu geleneğe 20 yaşındayken katıldığını açıklayan Sevim, çalıştığı taksi şirketi ve müdürlerinden de destek gördüğünü ifade ediyor.

Direksiyon başına geçmeden Zagreb’te bu kadar iyi insanın olabileceğini tahmin bile edemediğini söyleyen Sevim Halim, “Hepmizin birlikte yaşayabilmesi çok güzel. Bizi ayıran din veya ulus değil, iyi veya kötü insan olmamız.” diyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Kovid-19’a karşı ilk dezenfeksiyon robotu Bulgaristan’a teslim edilecek

Sonraki Haber

Zaev: Sırbistan’dan 4 helikopter yardım için geliyor