Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’deki tüm hastanelerin Kovid-19 hastanesine dönüştürülmesine karar verildi.

Hırvatistan’da hızla artan Kovid-19 vakaları nedeniyle yetkililer, dördüncü dalganın zirveye ulaşacağı öngörüsüyle hastane kapasitelerini artırma kararı aldı.

Sağlık Bakanlığı’nda dün yapılan uzman heyeti toplantısında, test kapasitesinin artırılmasının yanı sıra hastaneler için yeni bir rejim üzerinde anlaşmaya varıldı.

Bunun nedeni yeni vaka sayılarındaki büyük artış. Dün Hırvatistan’da 4571 yeni korona vakası vardı, 1207’si hastaneye kaldırıldı, bunların 153’ü solunum cihazına bağlı ve 26’sı öldü. Bugün ise 4154 yeni vaka kaydedildi.

Kötüleşen epidemiyolojik durum nedeniyle uygulamaya konulan yeni rejim kapsamında, Zagreb’deki en büyük hastanelerin tümü covid hastanesi haline getirilecek.

Bu öncelikle Dubrava Klinik Hastanesi, Zagreb Üniversite Hastane Merkezi ve Sestre Milosrdnice Eğitim Hastanesi’nde covid hastaları için yeni birimlerin açılması anlamına geliyor.

Hastane kapasitesindeki artışın en geç Pazartesi gününe kadar tam olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Ülkede salgın durumunun kötüleşmesine engel olunamamasının en büyük nedeni, aşılanma oranının yüzde 52 seviyesinde kalması olarak gösteriliyor.

Önceki Haber

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic’ten Erdoğan ve İzetbegoviç iddiası

Sonraki Haber

Dünyada 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor