Hırvatistan’da yapılan yerel seçimlerin ikinci turunda başkent Zagreb’de belediye başkanlığı seçimini yeşil-sol eğilimli aday Tomislav Tomasevic kazandı. Zagreb’de belediye başkanlığı seçimlerinde 199.630 oy ile tarihin en iyi sonucunu elde eden Tomasevic, seçimlerin ikinci turunda Vatan Hareketi’nin sağcı lideri Miroslav Skoro’yu geride bıraktı.

Zagreb’de yüzde 65,25 oy ile galip gelen Mozemo (Yapabiliriz!) adlı yeşil-sol koalisyonun lideri Tomislav Tomasevic: “Bu şehrin potansiyelini hep birlikte artırabilir ve yaşamak için daha güzel bir yer yapabiliriz. Haydi birlikte daha güzel bir geleceğe doğru adım atalım. Biz bunu birlikte başarabiliriz.” dedi.

Tomasevic, Şubat ayında kalp krizi nedeniyle vefat eden ve uzun yıllar Zagreb Belediye Başkanlığı koltuğunu elidne tutan Milan Bandiç’in yerini alacak.

Yerel seçimlerin ikinci turunda ülkenin büyük şehirlerinden Split’te Ivica Puljak, Rijeka’da Marko Filipovic ve Osijek’te ise Ivan Radic kazandı.

En çekişmeli yarış Split ve Rijeka’da gerçekleşti. Split’te kazanan Ivica Puljak olurken, Rijeka’da kazanan ise Hırvatistan Sosyal Demokrat Partisi’nden (SDP) olan eski Başkan Yardımcısı Marko Filipović oldu. Osijek’te, Hırvat Demokrat Birliği Partisi’nden (HDZ) Ivan Radic galip gelirken, Zadar’da kazanan şehrin mevcut Belediye Başkanı Branko Djukic oldu.

Oylama sonuçları üzerine Hırvat Demokrat Birliği Partisi’nin (HDZ) Başkanı ve Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, “Hırvat Demokrat Birliği partisi, seçimlerin mutlak galibidir. Hiçbir zaman yapamadığımız şeyi yapmayı başardık, 15 belediyede galip geldik.” dedi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Kosova Başbakanı Kurti: Diyalog sürecinde AB ve ABD arasında koordinasyon olması gereklidir

Sonraki Haber

DSÖ’den dünya nüfusunun yüzde 10’unun eylül sonuna kadar aşılanması çağrısı