Zaev-Zvizdiç: “Batı Balkanlar, sorunun bir parçası değil, çözümün bir parçasıdır”

Başbakan Zaev, “Ortak tutumlarımız biliniyor, Avrupa Birliği’ne tam üyelik isteyen altı ülke olan Balkanlar’ın tamamı ortak bir strateji geliştiriyor.” dedi.

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Denis Zvizdiç ile bugün bir araya gelerek, ikili görüşmelerin ardından Makedonya ve Bosna-Hersek’in iki dost ülke olduğunu vurgulayan ortak bir basın toplantısı düzenledi. Ortak basın toplantısında, Batı Balkan ülkelerinin sorunun bir parçası olmadığını, ancak çözümün bir parçası olduğu mesajını AB’ye iletmek istediler.

Başbakan Zaev, Makedonya ve Bosna-Hersek’in açık konulara sahip mükemmel işbirliğine sahip ülkeler olduklarını söyledi. Her iki ülkenin de her yönüyle işbirliğinin ilerletilmesini sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

Zaev, “Ortak tutumlarımız biliniyor, Avrupa Birliği’ne tam üyelik isteyen altı ülke olan Balkanlar’ın tam bir AB üyesi olmadan önce tamamı ortak bir strateji geliştiriyor, bölgesel katılım paylaşıyor, birbirimize destek veriyor ve birbirimize yardımcı oluyoruz. Ancak öncelikle, her iki ülkenin de vatandaşlarımız için aynı hedefleri ve aynı geleceğe sahip olduğu bölgedeki toplam işbirliğini geliştirmesine yardımcı olacağız.” şeklinde konuştu.

Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Denis Zvizdiç, “Nihai hedefimiz, Batı Balkanlar’da tam vize özgürlüğü ve tabii ki Batı Balkanları birleştirmeye, Avrupa entegrasyonumuza devam etmek. Nihai hedefimiz, AB’nin tam üyesi olmaktır. Bosna-Hersek ve Makedonya arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, Batı Balkanlar’daki ilişkilerin güçlendirilmesi, üçüncü pazarların ortaklaşa katılımı, Batı Balkanlar’daki genel ekonomik, ticari ve yatırım potansiyeli bizi odak noktasına geri döndürebilir, bu bölgede Batı Balkan ülkelerindeki ekonomilerin tamamlayıcılığını göz önüne alarak üretim irtibat noktası olarak gidebilecekleri büyük yatırımcıların, ancak odak noktası Batı Balkanlar’da sürdürülebilir bir çevre yaratmaya devam edecek. Bu işadamları ve vatandaşların en önemli mesajıdır.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

BESA Hareketi ve Arnavut İttifakı ikinci tura beraber girecek

Read Next

TDP, Çayır’da hüsrana uğradı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *