Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Yunanistan eski başbakanı Aleksis Çipras, Prespa Anlaşması nedeniyle Vestfalya Uluslararası Barış Ödülü’ne layık görüldü.

Ödül töreninde konuşan Başbakan Zoran Zaev, 1648 Vestfalya Antlaşması’nın, Avrupa’nın dini çeşitlilikle yaşama kapasitesinin gelişmesine başladığı için bir dönüm noktasıysa, Prespa Antlaşması’nın da bölge için bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

Başbakan Zaev, Vestfalya Anlaşması’nda sadece barıştan değil, dostluktan da bahsedildiği gibi, Prespa Anlaşması’nın özünde de 17 Haziran 2018 tarihli Prespa Anlaşması’nda yer alan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile Yunanistan arasındaki dostluğun yattığını söyledi.

Zaev, “Bu anlaşma, Kuzey Makedonya ile Yunanistan arasındaki komşuluk ilişkilerini ağırlaştıran ve ülkemiz, bölge ve Avrupa-Atlantik yapıları için kilit stratejik çıkar perspektiflerini bloke eden duvarları yükselten uzun süredir devam eden farklılığa ve anlaşmazlığa son verdi” ifadelerini kullandı.

Vestfalya Uluslararası Barış Ödülü, özellikle Avrupa entegrasyonuna ve Avrupa’da barışa kendini adamış ülke ve grupların bireyleri veya temsilcilerine verilmekte.

Önceki Haber

Bosna Hersek’te 26 yıl önce yaşanan pazar yeri katliamının kurbanları törenle anıldı

Sonraki Haber

“Türkiye, Karadağ’a en fazla yatırım yapan ilk 10 ülke arasında yer alıyor”