Zaev: Türk halkı, Kuzey Makedonya ve Türkiye’yi birbirine bağlayan köprüdür

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, MATÜSİTEB eski Genel Başkanları Süleyman Baki ve Tahsin İbrahim, Kuzey Makedonya Başbakanı Zaev ile nüfus sayımı ile ilgili bir görüşme gerçekleştirdi.

Hükümetten görüşme ile ilgili yapılan açıklamada, toplantıda nüfus sayımı süreci ve sayımın uygulanmasındaki faaliyet ve eşit temsilin öneminin üzerinde durulduğu belirtildi.

MATÜSİTEB heyetinin, ülkenin gelecek politikalarının oluşturulmasında nüfus sayımından elde edilecek verilerin önemini vurguladığı ifade edilen açıklamada, bünyesinde 60 üye derneği barındıran MATÜSİTEB’in Kuzey Makedonya’da yaşayan nüfusun gerçek resmini gösterecek bir nüfus sayımı yapılmasını savunduğu bildirildi.

Açıklamada, sayım süreci ve sahadaki çalışmalar hakkında bilgilendirme yapıldığı ve sayım sürecinde eşit temsil talebinde bulunulduğunun altı çizildi.

Başbakan Zaev, Hükümetin ülkede yaşayan tüm toplulukların adil bir şekilde temsil edilmesine olan bağlılığını yineledi.

Zaev, “Amaç herkesi saymak, her bir kişi önemlidir ve sayımın sonunda gerçek resme sahip olacağımızdan emin olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Çok sayıda etnik topluluktan oluşan ülkenin zenginliğine değinen Zaev, “Türk halkı iki ülkeyi, Kuzey Makedonya ve Türkiye’yi birbirine bağlayan köprüdür.” şeklinde konuştu.

Read Previous

Son 24 saatte 1.511 yeni vaka, 32 ölü

Read Next

Elif Elmas attı, K. Makedonya Almanya’yı deplasmanda mağlup etti