İktidardaki SDSM Genel Başkanı Zoran Zaev, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE ile anlaştıklarını ve seçimlerin 15 Temmuz’da yapılacağını söyledi.

SDSM Başkanı Zaev, yaptığı basın açıklamasında, “Milletin bedel ödememesi ve Hristiyan Mickoski ve VMRO DPMNE’nin seçimlere katılmasını sağlamak için, 15 Temmuz’u, muhalefetin de katılabileceği nihai, son ve tek seçim tarihi olarak kararlaştırdık. Bugün Mickoski ile tekrar konuştum ve seçimlere katılmaya hazır olduğunu doğruladı.” dedi.

Mickoski’ye, belirlenen tarihi kamuoyuyla paylaşması çağrısında bulunan Zaev, seçimlerin 15 Temmuzda düzenlenmesini sağlayacak olan seçim kanunu değişikliklerinin yapılabilmesi için Cumhurbaşkanı Pendarovski’den yeni olağanüstü hal ilan etmesi talebinde bulunacağını bildirdi.

Ancak bu seçimler, Pazar günü yerine Çarşamba günü düzenlenecek. Ayrıca 13 ve 14 Temmuzda da (Pazartesi ve Salı) hasta, halsiz, COVID-19 pozitif olan ve izolasyonda olan vatandaşlar oy verme hakkını kullanabilecek.

Diğer yandan seçim sessizliği, 12 Temmuz tarihinden uygulanmaya başlayacak.

Bunun dışında SDSM Başkanı Zoran Zaev, 07:00 – 19:00 saatleri arasında gerçekleştirilen oylama sürecinin iki saat daha uzatılıp 21:00’e kadar sürebileceğini belirtti.

Önceki Haber

Kosova’da virüsün yayılmasını engelleme kılavuzu tanıtıldı

Sonraki Haber

Kosovalılar Türkiye’ye seyahat edebilecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twelve − 10 =