Gelişmiş bölgesel işbirliği girişimi çerçevesinde, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev bugün internet konferansı aracılığıyla çalışma toplantısı gerçekleştirdi.

Üç lider tarafından yayınlanan ortak bildiride, Cumhurbaşkanı Vuciç, Başbakan Rama ve Zaev, ilerlemeyi teyit etmek ve üç ülke arasındaki Berlin Zirvesi taahhütlerinin uygulanmasından kaynaklanan anlaşmaları imzalamak için 29 Temmuz’da Üsküp’te bir araya geleceklerini belirtti.

Söz konusu anlaşmalar, doğal afetler durumunda işbirliği ve yardımın yanı sıra ülkeler arasındaki ticareti, ihracatı ve ithalatı kolaylaştırmaya yönelik anlaşmaları içeriyor.

Ortak bildiride, “Batı Balkanlar genelinde ortak bir siyasi ve ekonomik alan vizyonunun tek pazar aracılığıyla vatandaşlarımızın günlük yaşamlarının önemli bir parçası haline gelmesi için bölgedeki meslektaşlarımızı benzer anlaşmaları imzalamaya ve uygulamaya davet ediyor ve teşvik ediyoruz. Bu ruhla, bölge genelinde aramızdaki işbirliği sürecini yoğunlaştırmayı ve bunun gerçekleşmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam etmeyi umuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

Gazeteciye saldırı veya tehdite 3 yıla kadar hapis cezası

Sonraki Haber

Balkanlar’da da Türk S/İHA’larına ilgi artıyor