Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Slovenya’nın ev sahipliğinde Brdo kentinde düzenlenen AB-Batı Balkanlar Zirvesi kapsamında görüşmeler gerçekleştiriyor.

Başbakan Zoran Zaev, düzenlediği basın toplantısında Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve komşu ülke Bulgaristan’ın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Zaev, “Burada, Slovenya’nın Brdo kentinde düzenlenen Batı Balkanlar Zirvesi’nde, yalnızca bir AB üye devletinin entegrasyonumuza ve Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerinin başlatılmasına karşı olduğuna dair bir başka güçlü teyit aldık. Ne yazık ki ve büyük bir hayal kırıklığı ile ben şahsen ve tüm vatandaşlarımızda da aynı şekilde ablukanın komşumuz Bulgaristan’dan gelmesinin hayal kırıklığı yarattığını biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Şansölye Angela Merkel’in mesajlarının açık olduğunu söyleyen Merkel, “Çözümler geleceğe bakmalı, geçmişe değil, ama ne yazık ki Cumhurbaşkanı Radev’in bu mesajı anladığından emin değilim. Radev’in Bulgaristan adına attığı adımlar ve mesajlar Makedon vatandaşlarına hakarettir. Makedon halkı tüm barışçıllığıyla ablukaları özürlemez.” diye konuştu.

– “Kesin olan bir şey var ki, Makedon kimliği müzakere konusu olamaz”

Vatandaşların kendisine geçen yüzyılların politikalarını haklı çıkarma değil çözüm üretme yekisi verdiğinin altını çizen Zaev, “Şu ana kadar Avrupa Birliği’ne üye olan ve reformlarımız hakkında yorum yapan bir ülke yok. AB entegrasyonundaki ilerlememiz, ikili ilişkilere değil, öncelikle Avrupa standartlarının elde edilmesiyle ilgili yerel reformlara bağlı olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Avrupa iyi komşuluk ilişkileri ruhu içinde komşumuz Bulgaristan ile ilişkileri yoğunlaştırmanın yeni bir haber olmadığını söyleyen Zaev, “Biz diyoruz ki – evet, Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’daki seçimlerden hemen sonra her iki taraf da açık meseleleri çözmek için kararlı adımlar atmak için samimi siyasi irade ile bize yakışır şekilde bunu yapabiliriz ve yapmalıyız da. ama kimlik meselelerinde açık ve net tavrımızın Makedon kimliğinin müzakere konusu olamayacağı yeni bir haber değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi’ne Arnavut hakim atandı

Sonraki Haber

Yunanistan’dan aşılılar için özgürlükleri genişletme kararı