Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, organ ve doku bağışı konusunda farkındalık ve eğitimin yaygınlaştırılması eylemine katıldı.

Bir video paylaşımında bulunan Başbakan Zaev, organ bağışının insanlığın en yüksek eylemi olduğunu hatırlattı. Ayrıca yakın ailesiyle yaptığı bir konuşmada, birinin hayatının kurtarılması için organlarını bağışlamaya hazır olduğunu söyledi.

Bazen organ ve doku naklinin, hastaları tedavi etmenin ve bazı vatandaşlarımızın hayatlarını kurtarmanın tek yöntemi olduğunu kaydeden Zaev, “En büyük problem nakil ve donörlere uygun organ ve doku eksikliğidir. Her birimiz bu yönde katkıda bulunabiliriz. Örneğin, her birimiz organ ve doku bağışı konusunda farkındalık yaratmaya ve eğitmeye kendimizi adayabiliriz. “Hayat Ver” mesajını eğiterek ve paylaşarak, her gün daha fazla hayat kurtarmaya ve iyileştirmeye yardımcı olmak ve bağışçıların cömertliğini ve şefkatini onurlandırmak ve kutlamak için bir adım atabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Organ nakli, modern tıbbın en büyük başarılarından biri ve sağlık profesyonellerinin bu alanda ciddi deneyime sahip olduğunu ifade eden Zaev, “Geçen yaz, tüm dikkatimizin KOVID-19 salgını nedeniyle ortaya çıkan en büyük küresel sağlık kriziyle başa çıkmada tüm sağlık sistemimize odaklandığı bir zamanda, en iyi doktorlarımız ve tıbbi asistanlarımız bir araya gelerek ilk kalp naklini gerçekleştirdi. Genel olarak kardiyoloji ve tıbbın tacı olan bir çabayı gerçekleştirmek için kapasite, bilgi, deneyim ve uzmanlığı birleştirdiler.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

İlk aşılanan doktordan aşılanma çağrısı

Sonraki Haber

Bulgaristan’da 318 geçici aşılama noktası oluşturulacak