Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Ohri ve Ohri Gölü’nün ülkenin hazinesi olduğunu ve UNESCO kararı ne olursa olsun onun korunması gerektiğini söyledi.

Başbakan Zoran Zaev bugün Ohri’ye gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı açıklamada, “Ohri bölgesinin UNESCO’daki statüsüne ilişkin BM Dünya Mirası Eğitim, Bilim ve Kültür Komitesi’nin kararı ne olursa olsun, bu kültürel mirasımız, korumamız gereken doğal bir hazinedir. ifadelerini kullandı.

Bölgenin gelecekteki statüsüne ilişkin nihai kararın halen beklendiği Çin’de gerçekleşen UNESCO Danışma Organları arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin olarak Zaev, Ohri ve Ohri Gölü’nün bir Dünya Kültürel ve Doğal Mirası olarak mevcut statüsünü korumak için yapılan her şeye uzman otoritelerinin dikkatini çekmesinden memnun olduğunu vurguladı.

UNESCO’nun her türlü nihai kararına saygı duyulacağını belirten Zaev, “Hem devlet yönetimi hem de yerel yönetim için devam etmek bizim için bir motivasyon. Ohri’nin gelişmeye devam edeceğini ve gelişmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ohri’nin gelişimi durdurulmamalıdır. Ancak, plana göre olmalı, böylece her şeyden önce vatandaşlardan maksimum desteğe ihtiyacımız var. Bugünkü karar ne olursa olsun, buna saygı duyacağız.” diye konuştu.

Önceki Haber

Unutulmaz dava insanı Dr. Sadık Ahmet anılıyor

Sonraki Haber

THY pandemi döneminin en yüksek sefer ve yolcu sayısına ulaşacak