Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı ve Başbakan Zoran Zaev, bugün hükümet binasında bir basın toplantısı düzenledi.

SDSM Genel Başkanı ve Başbakan Zoran Zaev, seçimlerin ilk turunun ardından yeniden gündeme gelen meclis çoğunluğu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Zaev, “İkinci tur seçimlerden sonra yeni bir meclis çoğunluğu iddia edenler, Prespa Anlaşması’ndan, Bulgaristan, AB ve NATO ile olan anlaşmalardan yana mı olduklarını söylemeliler, çünkü Parlamento’da bir koalisyonun temelini oluşturuyorlar. Mevcut meclis çoğunluğu sadece büyüyebilir, değiştirilemez.” diye konuştu.

Alternativa Partisi’nin hükümet çoğunluğuna katılma olasılığını reddetmesinden ve BESA Hareketi’nin Kalkandelen ve Jelino’daki adaylar için Arnavut İttifakı’ndan destek almasından sonra, meclis çoğunluğunun istikrarı için bir tehdit görüp görmediği sorusunu yanıtlayan Zaev, bunun “meşru hak” olduğunu belirterek şu yanıtı verdi:

“Kesinlikle hayır. Yerel seçimler, siyasi partilerin SDSM, VMRO-DPMNE, DUI, Arnavut İttifakı, BESA ve Alternativa’dan başlayarak ikinci tura katılan diğer tüm siyasi oluşumlar adaylarıyla başarılı olmak olan ikinci tur seçimlere katılım için kendi ortaklıklarını, koalisyonlarını ve anlaşmalarını yapmaları meşrudur.”

Koalisyonların, ortaklıkların ve çoğunlukların değişmesinin doğal olduğunu söyleyen Zaev, SDSM’nin Alternativa ile iyi bir işbirliğine sahip olduğunu ve kendisinin söylediği gibi İttifak ve VMRO-DPMNE milliyetçiliği değil, Avrupa entegrasyon sürecinde, herkes için tek toplum sürecinde ülkeye hizmet etmek için iyi bir perspektife sahip olduğunu belirtti.

Yeni bir hükümet çoğunluğu oluşursa AB ve NATO süreçlerinin güvenli olup olmadığı sorulduğunda Zaev, NATO ve AB’nin en önemli stratejik öncelikler olduğunu ve parlamentoda bir koalisyonun sürdürülmesi ve büyütülmesinin temellerinden biri olduğunu yineledi.

Önceki Haber

Üsküp Şehir Parkı yakınlarında çıkan yangın kontrol altına alındı

Sonraki Haber

Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı modernize edilecek