Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile görüştü.

Başbakan Zoran Zaev, Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov ve Kuzey Makedonya AB misyonu Başkanı Agneza Rusi Popovska bugün Brüksel’de AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile görüştü.

AB Komiseri Varhelyi, Makedonya heyetini Avrupa Komisyonu’nun amacının Portekiz’in mevcut AB Başkanlığı sırasında Kuzey Makedonya için müzakere çerçevesini kabul etmek ve üyelik müzakerelerini başlatmak için ilk hükümetler arası konferansı düzenlemek olduğu mesajıyla karşıladı

AB’nin Batı Balkanlar’a bağlı olduğunu ve bugün, 2,5 yıl sonra AB Dışişleri Bakanları Konseyi’nde Kuzey Makedonya’nın Avrupa yolunu açmanın önemli olduğu Batı Balkanlar konusunda stratejik bir tartışmanın yapıldığını söyleyen Varhelyi, Brüksel’in bu sürecin engelini kaldırmak için her türlü çabayı göstermesi ve çözüm için tüm fikirleri desteklemesinin bir numaralı önceliği olacağını belirtti.

AB Komiseri Varhei ile yaptığı görüşmede Zoran Zaev, Avrupa Komisyonu’nun bu çabalarını çok takdir ettiğini ve Bulgaristan’dan uygun düzeyde muhatap beklediğini vurguladı.

Başbakan Zaev toplantıda yaptığı açıklamada, Bulgaristan’daki Teknik Hükümet’in yakında çözüm için bir fırsat olabileceğini, ancak karşı tarafın açıklık, hazırlık ve çözüme bağlılık için cesaretlendirilmesini beklediklerini söyledi.

Zaev, “Görüşmelere hazırız, önümüzdeki dönemde başka bir girişimimiz olması gerektiğine inanıyoruz, ancak Bulgaristan’daki meslektaşlarımız ve Avrupa Birliği’ndeki herkes bilmeli ki kimliğimiz hakkında konuşmayacağız ve müzakere etmeyeceğiz. Bunun müzakere masasına getirilmesi Makedon tarafı tarafından reddedilecek.” ifadelerini kullandı.

Brüksel’deki toplantıda, Başbakan Zaev ve AB Komiseri Varhelyi kimliğin Kuzey Makedonya’nın Avrupa entegrasyonunu engellemenin bir nedeni olamayacağı konusunda hem fikir olduklarını belirtti.

Önceki Haber

Bosna Hersek’ten Filistinlilere ‘Selamün Aleyküm Mescid-i Aksa’ mesajı

Sonraki Haber

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Filistinlilere saldırdı