Kamu idaresinin yarı zamanlı çalışmasını öngören karar taslağı Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Elektronik Ulusal Düzenlemeler Kaydı (ENER) kurumunun gündemine alındığı belirtildi.

Başbakan Zoran Zaev, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu konuda henüz bir tartışma açılmadığını ve vatandaşlar görüşlerini açıklaması gerektiğini belirterek, Hükümetin de bunları dikkatle dinlediğini söyledi.

Vatandaşların vergilerle ödedikleri idarenin daha az verimli değil, daha verimli çalışmasını beklediklerini belirten Zaev, “Nüfusun genel üretkenliği ve yönetimin genel üretkenliği ve etkinliği hakkındaki görüşlerimi biliyorsunuz. Millet olarak daha az değil daha çok çalışmalıyız. Ancak hükümetteki siyasi katılımcılara bir seçim öncesi vaadi olarak ENER’e yerleştirildi ve bu konuda henüz bir tartışma açılmadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Yurttaşların ülkedeki gerçekleri birbirlerine anlatacaklarına inandığını ifade eden Zaev, “Gerçek şu ki, hepimiz İsviçre maaşı istiyorsak, çok daha fazla çalışmamız gerekiyor – bugün sahip olduğumuz üretkenlikten, kendimizden ve tabii ki özel ve kamu sektöründeki tüm işçilere kadar.” dedi.

Kamu yönetiminin verimliliği ciddi bir odak noktası olan ve üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu kaydeden Zaev, “Salgın dalgalarında çalışan insanların %38’i ile tüm sistemin çalıştığını gördük. Bu, kendi başına, idarenin mevcut kapasitelerinin maksimum düzeyde kullanılması gerektiğini söylüyor. Vatandaşın beklentisi bu ama ENER’de açık bir şey olunca Başbakan’ın vatandaşın beklentisini söylemesi uygun değil, vatandaşın beklentisini kendisi söylemesi daha doğru.” ifadelerini kullandı.

Zaev, “”Bizi bekleyen en büyük reformlardan biri sadece AB değil, aynı zamanda herkes için daha iyi bir ekonomik standart ve daha iyi bir ekonomi anlamına geldiği için kamu yönetiminin etkinliği, profesyonelliği ve amaca uygunluğudur.” açıklamalarında bulundu.

Önceki Haber

Yunanistan ve Suriye sınırında 4’ü terörist 7 kişi yakalandı

Sonraki Haber

K. Makedonya’da bir günde 4 bin 162 vatandaş aşı oldu