Zaev: Elektrik fiyatlarında ciddi bir artışın önüne geçmeyi başardık

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, elektrik fiyatlarına yaklaşık % 10’luk zam sonrası yaptığı açıklamada, “Elektrik fiyatlarında ciddi bir artışın önüne geçmeyi başardık.” dedi.

Başbakan Zoran Zaev, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, küresel enerji krizi koşullarında, elektrik fiyatlarında % 25’in üzerinde sert bir artışın önüne geçmeyi ve fiyat şokunu azaltmak için yerli üretimi etkinleştirmeyi başardıklarını söyledi.

Geceleri ve pazar günleri ucuz elektrik tarifesinin devam edeceğine dikkati çeken Zaev, “Elektrik sektöründeki tüm paydaşların dayanışması, maliyetlerin düşürülmesi ve tasarruf edilmesi büyük önem taşımaktadır. Elektrik kısıtlaması olmayacak. Tüm yerli elektrik üretim tesisleri, enerji kriziyle başarılı bir şekilde yüzleşme işlevi görüyor. ” ifadelerini kullandı.

Tedarikçi için gerekli olan tüm elektrik miktarları yerli üretim yani ithalatsız olarak sağlanacağının altını çizen Zaev, “Bugünkü oturumda Hükümet, Ekonomi Bakanlığı’nın teklifi üzerine, 2022 için hassas enerji tüketicilerinin korunmasına yönelik Program ile 60 milyon denar mali destek sağladı. Yasaya göre garantili yardım almayan düşük gelirli kişilerin en savunmasız kategorileri için ilk kez mali yardım getirildi.” diye konuştu.

Read Previous

Türkiye savunmasını bu yıl da yerli ve milli teknolojilerle donattı

Read Next

Bosna Hersek’te Sırplardan ayrılıkçı yasa