Zaev, Dillerin Kullanımı Yasası’nın kapatılmasını bekliyor

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Dillerin Kullanımı Yasası’nın 9 aydır mecliste olduğu ve en kısa sürede kapatılması gerektiğini söyledi.

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev,  Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Deniz Zvizdiç  ile düzenlediği  basın toplantısında Dillerin Kullanımı Yasası’nın bu hafta kapatılmasını beklediğini söyledi. Söz konusu yasanın 9 aydır mecliste olduğunu ve en kısa sürede kapatılması gerektiğini ifade eden Zaev, “Herkes anlatmak istediği her şeyi anlattı ve diyalog için ed yeterli zaman vardı. Yasa kesinlikle anayasa ve yasalara uygun şekilde getirilmeli. Bu Çerçeve Anlaşmasının son yasal kısmını kapatacaktır. Bu yasanın gerçekleştirilebilmesi ne izin verelim. Kendi uygulamasına olanak verelim ve ve bunun acı verici, zor ya da trajik bir şey olmadığını, fakat birbirimizi daha kolay anlayabilmesini sağlayacak bir şey olduğunu görelim” şeklinde konuştu.

VMRO-DPMNE lideri Kristiyan Mickovski’nin dillerin kullanımı yasasının meclis prosedüründen geri çekilmesi halinde partisinin SDSM’nin reform planlarını destekleyeceğine dair sözlerinin hatırlatılması üzerine eski parti lideri Nikola Gruevski’nin ifadelerinden “kopyala yapıştır” olduğunu ifade etti.

 

Read Previous

Yalan haberler daha hızlı yayılıyor

Read Next

Makedonya’da ocak ayında turist sayısında artış

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *