Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Bulgaristan’ın AB müzakerelerinin başlamasını veto etmesi nedeniyle erken genel seçimlere ihtiyaç olmadığını söyledi.

Başbakan Zoran Zaev, Volkovo’daki “Joakim Krçoski” İlkokulu spor salonu açılışında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Zoran Zaev, Bulgaristan tarafından AB ile müzakerelere başlamak için tekrarlanan veto nedeniyle erken seçime gerek olmadığına ve Slovenya başkanlığının sonunda Aralık ayında bir karar beklendiğine ve bunun bir sonraki gerçek fırsat olduğuna inandığını söyledi.

Geçtiğimiz dönemde tüm reformların yapılmasına rağmen müzakerelerin başlamamasının ardından istifa ederek seçimlere gidildiğini kaydeden Zaev, “Vatandaşlar karar verdi, destek verdiler ve bu zorlu süreçlere rağmen yine Makedonya Hükümeti’ne liderlik etme onurunu ve sorumluluğunu aldım. Şimdi buna (erken seçime) gerek olmadığını düşünüyorum çünkü yanlış. Her yıl AB tarafından karar veriliyor ve her yıl sandığa gitmek mantıklı değil.” ifadelerini kullandı.

Sofya ile Avrupa entegrasyonun önündeki engellerin kaldırılmasına ilişkin görüşmelere ilişkin olarak, Dışişleri Bakanı Bujar Osmani’nin yorumlarına katıldığını belirten Zaev, Makedon dili ve Makedon kimliğinin müzakere edilmediğini ve Bulgaristan vetosunu geri çekme çabalarının teyit edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Yol haritasıyla ilgili olarak altyapı, ekonomi, spor, kültür, eğitim, savunma gibi işbirliğinin neredeyse tüm yönlerini içeren 18 sayfa içerdiğine dikkat çeken Zaev, yol haritası şeklindeki böyle bir işbirliği önerisinin Portekiz girişimi tarafından önerildiğini ve Bulgaristan’ın bunu kabul ettiğini ifade etti.

Önceki Haber

Kovid-19 testi pozitif çıkan Hırvat futbolcu Perisic İspanya maçında oynayamayacak

Sonraki Haber

Türkiye’den Yunanistan’a giriş yasağı hakkında duyuru