NATO Zirvesi için Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, MİA’ya açıklamalarda bulundu.

Başbakan Zoran Zaev, Bulgaristan sorunu ile ilgili yaptığı açıklamada, “B planı yok, AB için alternatif yok, AB üyeliğinin kendisi Kuzey Makedonya’nın Avrupalılaşması anlamına geliyor. Sadece AB üyeliği için üye olmak istemiyoruz, ülkenin Avrupalılaşması için üye olmak istiyoruz. Fasılların açılıp kapanmasıyla gerçekleşecek ve Avrupa’yı Kuzey Makedonya’ya getirmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

22 Haziran’da Sofya’dan bir veto gelmemesini arzuladığını ifade eden Zaev, “AB Genel İşler Konseyi, müzakerelerin resmi olarak başlatılmasına karar vermeli, ancak hiçbir çözüme ulaşılamasa bile, en azından görüşmeleri tamamlamalı ve Bulgaristan’da siyasi bir hükümeti beklemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan’da seçim olacağını ve hükümet kurulana kadar belli bir zamanın geçeceğini belirten Zaev, “Vatandaşların gerçeği bilmesi önemlidir, çünkü gerçekten çok uzakta değiliz ve sorun özel bir şey değil, sık sık bunun komik olduğunu söylüyorum, ancak sorun şu ki parlamento ve siyasi hükümet yok ve bu yüzden bir karar vermek sorun.” şeklinde konuştu.

Zaev, bu çabaların bir parçası olarak bu hafta sonuna kadar Sofya’yı ziyaret edeceğini söyledi.

Önceki Haber

Sırbistan vatandaşları bugünden itibaren ücretsiz geçiş kartları alacak

Sonraki Haber

K. Makedonya’da bir günde 5 bine yakın vatandaş aşı oldu