Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı ve Başbakan Zoran Zaev, 1 Ocak’tan itibaren asgari ücretin 18 bin denar olacağını söyledi.

SDSM Genel Başkanı ve Başbakan Zoran Zaev, 31 Ekim’de düzenlenecek yerel seçimlerin ikinci turu öncesinde Koçani şehrinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, iktidarları dönemindeki dört yılda yüksek ekonomik standartlar belirlediklerini, asgari ücreti 15 bin 200 denar’a çıkardıklarını ve onun dört yıl öncesine kadar dokuz bin denar olduğunu belirtti.

Zaev, “Ekonomik hareketlere ve ekonominin büyümesine göre, 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret 18 bin denar veya 300 euro olacak. Tüm sektörlerde ücretlerin arttığı, ortalama ücretin sürekli arttığı düşünüldüğünde mantıklı bir varsayımdır.” ifadelerini kullandı.

Devlet İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre ortalama maaşın 28 bin 642 denar olduğunu kaydeden Zaev, “Geçen yılın aynı ayına göre yüzde dört daha yüksek. Ülkemizin, ekonomimizin ve toplumumuzun hareket etmesi gereken yön budur. Bu sürekliliği sağlamak için vatandaşa, ekonomiye yapılan yardımların devam etmesi için ileriye dönük seçeneğin tercih edilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Zaev, Koçani’nin ülkenin doğu bölgesinde önemli bir şehir olduğunu ve bu nedenle doğru yolda ilerlemenin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Önceki Haber

VMRO DPMNE polislerin vatandaşları istismar ettiğini iddia etti

Sonraki Haber

Bosna Hersek’te pek çok dönemin izlerini taşıyan Osmanlı kalesi: Ostrozac