Kuzey Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde yaşayan ve 200’e yakın hafız yetiştiren muallim Mahmud Asllani Hakk’ın rahmetine kavuştu.

Kuzey Makedonya ve Balkanlarda hafız yetiştirme ile tanınan Kalkandelenli muallim Mahmud Asllani dün akşam saatlerinde vefat etti.

15 Mart 1932 yılında dünyaya gelen merhum Mahmud Asllani, 40 yaşında Kalkandelen Alaca Camii (Paşa Camii) imamlığına atanır. Yetiştirdiği 200’e yakın hafızın büyük çoğunluğu eğitimlerini Üsküp, Kosova, Bosna, Türkiye, Suriye, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt ve diğer ülkelerde devam ettirdi ve şu anda Kalkandelen ve civarında dini hizmet yürütmektedir.

Makedonya İslam Dini Birliği Başkanı Şakir Fetahu, merhum Hafız Mahmud Asllani’nin vefatı dolayısıyla yayınladığı taziye mesajında, “Molla Mahmud Aslani’nin vefat edip ebedî aleme intikal ettiği üzücü haberini derin bir üzüntüyle öğrendik. Kalkandelen’in büyük Hocası, tüm hayatını İslam’a, ahlaka, bilgiye ve özellikle topraklarımızda hafız yetiştirmeye adamaktan gurur duyarak Allah’a ruhunu teslim etti. Ülkeyi yüzlerce tanınmış alim ve hafızla doldurdu.” ifadelerine yer verdi.

Merhum Asllani Hocaefendi’nin naaşı yarın saat 16:00’da evinde yapılacak dua ve ikindi namazını müteakip Kalkandelen Alaca Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından şehir mezarlığına defnedilecek.

Önceki Haber

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: “Mısır ile ortak hedefimiz bölgemizde yeni maceraların yaşanmaması”

Sonraki Haber

TBMM Başkanı Şentop’tan merhum muallim Mahmud Asllani için taziye mesajı