Yurtdışındaki vatandaşların kayıt olurken izlemesi gereken adımlar

Devlet İstatistik Kurumu, Makedonca ve Arnavutça dillerinde yayınladığı video ile yurtdışında yaşayan vatandaşların web sitesi üzerinden takip etmesi gereken adımları paylaştı.

TİMEBALKAN

Kayıt işlemleri, sadece yurtdışında yaşayan vatandaşlar tarafından yapılmaktadır. Kişiler, yaşadıkları devletlerde kayıt işlemlerini yapabilmek için yalnızca kimlik numaralarını ve yurt dışında kayıtlı oldukları adresi yazmalıdırlar.

Başvuru işlemi başarıyla tamamlandığında, kişilerin kayıt olabilmesi için e-posta adreslerine şifre gönderilecek. Şifreyi edindikleri takdirde yenilemeleri yani değiştirmeleri gerekmektedir. Şifre doğrulanıp oturum açıldığında ise vatandaşlar kayıt işlemlerine başlayabilirler.

Sitede sekiz dil seçeneği bunulmaktadır; Makedonca, Arnavutça, Türkçe, Romence, Sırpça, Ulahça, Boşnakça ve İngilizce.

Kayıt işlemi, vatandaşların kendi seçtikleri bu sekiz dilden biri ile yapılmaktadır.  

Sayım başvuru sitesinde, yedi ekran bulunmaktadır. Birinci ekranda, adres ve kimlik bilgileri yer almaktadır.

Kişiler kayıt işlemine K. Makedonya’da yaşadıkları evin adresini yazarak başlamalıdırlar. Bu gruptaki sorular, vatandaşların K. Makedonya’da son kayıtlı oldukları adrese göre cevaplanmalıdır.

Kimlik verilerinde; isim, soy isim, cinsiyet ve kimlik numarası yazılmalıdır. Sonrasında, ailede kaç bireyin olduğu ve aralarında kaç kişinin K. Makedonya vatandaşı olduğu bildirilmelidir. Ardından aile verileri girilmelidir.

Seçenekler; çocuksuz ve çocuklu çiftler, evli çiftler, çocukları olup da medeni durumlarında evli yazmayan kişiler, çocuklu anneler ve çocuklu babalar şeklinde sıralanmıştır.

İkinci ekranda, göç etmiş kişilerin verileri yer almaktadır. Bu bölümde vatandaşlık soruları, özellikle K. Makedonya devleti dışında başka bir devlette vatandaşlığınızın olup olmadığı sorusu yer almaktadır.

Başka hangi devlette vatandaşlığınızın olduğunu doldurmanız gereken soru sadece ikinci vatandaşlığı olan kişiler için geçerlidir.

Ardından, ‘yurt dışında olmanızın nedeni’, ‘K. Makedonya’ya ne kadar sıklıkla geldiğiniz’, ‘siz doğduğunuzda annenizin nerede yaşadığı’, ‘son yerleşim yeriniz olan adrese nereden geldiğiniz’ soruları bulunmaktadır.

Üçüncü ekranda, medeni durumunuz ve etnokültürel özellikleriniz ile ilgili sorular yer almaktadır. Bu bölümde, kişinin medeni durumu, yeni doğan bebeklerin sayısı, etnik kökeni, dinî, ana dili ve ailede konuşulan dil soruları yer almaktadır.

Dördüncü bölümde, eğitim durumu ile ilgili sorular yer almaktadır. Birinci soruda yüksek eğitim seviyesine sahip kişilerin girmeleri gereken okul bilgileri, ardından ise hâlâ eğitim almakta olan bireylerin eğitim aldıkları yer ve alan hakkında veriler girilmelidir.

Beşinci ekranda, bireylerin ekonomik durumu ile ilgili sorular yer almaktadır. Bu sayfada yer alan sorulara sadece 15 yaş üstü kişiler cevap vermelidirler. Ekonomik aktivite ile ilgili sorular 15 Mart 2021’den 31 Mart 2021’e kadar olan süreçteki beklenen durumu içermektedirler.

Altıncı bölümde, bireylerin geçim kaynağı ile ilgili sorular yer almaktadır. Bu sorulara yaşa bağlı olmaksızın herkesin cevap verme hakkı mevcuttur. Bireylerin en fazla iki cevap verme hakkı vardır. Verilmiş olan şıklar arasından kişinin sececeği şık ile biri tarafından geçiminin sağlandığı mı, bireyin birinin geçimini sağladığı mı yanıtlanacaktır.

Yedinci ekranda, bireyin sağlık sorunları ile zorluklarını içeren sorular yer almaktadır.

Kişinin sağlık sorunlarından ötürü günlük aktivitelerinde, evde, okulda, iş hayatında yaşadığı zorlukları ispatlaması için sadece kendi kanıtına ihtiyaç duyulmaktadır. Tıbbi rapora gereksinim yoktur çünkü sağlık durumuyla ilgili bilgiler toplanmamakta olup, sadece sağlık sorunlarının sosyal hayatlarında oluşturduğu engellerin delil olarak göstermeleri istenmektedir.

Son soru da yanıtlandıktan sonra, kişiler ileriki sayfaya geç ve kaydet seçeneğine tıklayıp akabinde kapat seçeneğine basarak kayıt işlemini bitirebilirler.

Yurtdışındaki vatandaşlar için kayıt linki: https://census.stat.gov.mk/

Read Previous

Yurtdışından şu ana kadar 11 bin 149 vatandaş kayıt oldu

Read Next

Son 24 saatte 726 yeni vaka, 7 ölü