Bulgaristan, 4 Nisan’da düzenlenecek parlamento seçimlerinde yurt dışında yaşayan seçmenler için 465 sandık kuracak. Sandıkların 35’i Türkiye’de olacak.

Merkez Seçim Komisyonu (ZİK), Seçim Kanunu’nun Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerdeki sandık sayısı konusunda sınırlandırma getirdiğini, bu kapsamda Türkiye gibi birçok ülkede sadece 35’şer sandık bulundurulacağını duyurdu.

Ülkede 2017’de yapılan son parlamento seçimlerinde yurt dışındaki sandık sayısı 371’di. Bu seçimde sandık sayısının artırılması için dünyadaki Bulgar diasporasından 87 bin 216 oy kullanma talebi geldi.

Türkiye’de hangi illerde sandık kurulacak?

4 Nisan’da oy kullanmak istediklerini beyan eden kişi sayısı, Türkiye’de 2 bin 854, Büyük Britanya’da 16 bin 159, ABD’de ise 5 bin 30.

Türkiye’de yaşayanlar, Ankara, İstanbul, Edirne, Bursa, İzmir, Manisa, Eskişehir, Kocaeli, Yalova, Kırklareli, Tekirdağ ve Çorlu’daki sandıklara gidebilecek.

Sandık kotasının artırılması talep edilmişti

Parlamentoda grubu olan muhalefet Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi, Seçim Kanunu ile ilgili parlamento görüşmelerinde, AB haricindeki ülkelere verilen 35 sandık kotasının artırılmasını talep etmişti.

HÖH milletvekilleri, kotanın, kalabalık Bulgar diasporasının bulunduğu Türkiye, Büyük Britanya, ABD ve Kanada gibi ülkelerde vatandaşların oy kullanma özgürlüğünü sınırlandırdığını öne sürmüştü.

Buna rağmen Başbakan Boyko Borisov hükümetine kilit destek veren, ırkçı ve aşırı milliyetçi Birleşik Vatanseverler (OP) milletvekillerinin baskısıyla kota artırımı engellenmişti.

6,3 milyon seçmen bulunuyor

Kayıtlı 6,3 milyon seçmenin bulunduğu Bulgaristan’da 30 siyasi parti ve koalisyon yarışacak.

Kampanyanın başında yapılan kamuoyu araştırmaları, 6 veya 7 parti ile koalisyonunun yüzde 4 barajını aşabileceğini göstermişti.

Gözlemciler, koronavirüs salgınının yarattığı endişelerin, sandık başına gideceklerin sayısını etkileyebileceğini öne sürmüştü.

trthaber

Önceki Haber

‘Husoviç Türkiye’nin büyük bir dostu ve dava adamıydı’

Sonraki Haber

Hamas’tan Kosova’nın Kudüs’te büyükelçilik açmasına tepki