Yunus Emre’nin hayatı tiyatro sahnesinde anlatıldı

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nün organizasyonunda “Yunus Bir Söz Söylemiş Hiçbir Söze Benzemez” başlıklı meddah gösterisi sanatçı Kıvanç Nalça tarafından sahnelendi. 

Mehmed Arif 

Yunus Emre’nin hayat hikayesinin anlatıldığı tek kişilik gösteride, Yunus’un Taptuk Emre dergâhına gelişi, hizmet edişi, tasavvuf yolundaki yolculuğu, Mevlana ile tanışması ve şiirlerin yazılış hikayesi anlatıldı.

medddda

Üsküp Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu’nda düzenlenen gösteriye halkın ilgisi yoğun olurken, okunan Yunus Emre şiirleri salondakileri duygulandırdı.

Basına yaptığı açıklamada Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Samsakçı, enstitünün ismini kendisinden almakla müşerref olduğu büyük Türkmen kocası, şair ve mutasavvıf Yunus Emre’nin hikayesinin sahnelenmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Samsakçı, “Üsküp Yunus Emre Enstitüsü olarak Makedonyalı sanatsever dostlarımız karşısında, bir Yunus Emre oyununun burada icra edilmesine vesile olmaktan büyük onur ve kıvanç duyuyoruz” şeklinde konuştu.

‘Yunus’un sözlerini bütün dünyaya tanıtmak için yola çıktık’

Gösterinin ardından basına açıklama yapan sanatçı Kıvanç Nalça, “Biz yaklaşık iki yıl kadar önce Yunus’un sözlerini bütün dünyaya, Türkçe bilen veya bilmeyen bütün tiyatro izleyicilerine tanıtmak için yola çıktık. Oyunumuz hem Yunus Emre’yi anlatıyor hem de geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli türü olan meddahlık sanatını da devam ettirmek için hazırlanmış özel bir metin” dedi.

 

Read Previous

Jamie Vardy farkı

Read Next

Mısır yolcu uçağı kaçırıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *