TÜGVA ve Yunus Emre Enstitüsü organizasyonunda ve Kuzey Makedonya’dan Türk Gençlik Kulübü’nün (TGK) koordinasyonunda Yunus Emre Resim yarışması düzenlenecek.

Söz konusu yarışma ile ilgili TGK’dan yapılan açıklamadaZaman yeteneklerimizi konuşturma zamanı. Başvuru ve detaylı bilgi için Türk Gençlik Kulubü’nün sosyal medya hesaplarına ulaşılması yeterli. Yunus Emre 2021 Resim Yarışması Şartnamesi 1. 2021 Yunus Emre Yılı kapsamında TÜGVA, Tiran Yunus Emre Enstitüsü ile ortaklaşa Yunus Emre 2021 Resim Yarışması’nı düzenlemektedir.” denildi.

Yarışmanın konseptinin paydaşlar tarafından belirleneceği kaydedilen açıklamada, “Resim yarışmasına Arnavutluk, Kosova, Kuzey Makedonya, Bosna-Hersek ve Türkiye ülkelerinden 18-30 yaş arası sanatçılar katılabilir. Yarışmaya katılacaklar istedikleri malzeme ve tekniği kullanabilirler. Yarışmacı, yarışmaya 1 eserle katılabilir.” ifadelerine yer verildi.

Yarışmacıların tasarımlarını özgün çalışmalardan elde etmeleri gerektiği ve alıntı eserler tespit edildiğinde değerlendirmeye alınmayacağı vurgulanan açıklamada, “Alıntı olan eserin sorumluluğu yarışmacıya aittir. Yarışmaya etik kurallara ve ahlâka aykırı olan eserler kabul edilmeyecektir. Teslim edilen eserlerin boyutlarının kısa kenarı 50 cm, uzun kenarı 70 cm olmalıdır. Başvurulan resimlerin telif hakları TÜGVA ve Yunus Emre Enstitüsü’ne aittir. Değerlendirme jüri tarafından yapılacaktır. Jüriler paydaş kurumların belirleyeceği isimler içerisinden seçilecektir. Ödüller jüri tarafından belirlenecektir.” denildi.

Yarışma ile ilgili diğer bazı kurallar ise şöyle:

“Ödül kazanan öğrenciler ve küratör için İstanbul gezisi düzenlenecektir. Yarışmaya katılacak kişilerin eser tesliminde, eser sahibinin; adı – soyadı, iletişim bilgileri, öğrenci belgesi ve eser adını bildirmeleri gereklidir. Dereceye giren eserler A.C. Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin FAB Galerisi salonunda sergilenecektir. Arnavutluk Cumhuriyeti Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlisi ve Galerinin yöneticisi Prof. Ermir Hoxha serginin küratörüdür.”

Önceki Haber

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kosova’nın Prizren şehrinde hutbe irat etti

Sonraki Haber

Bulgaristan Türklerinin öncü isimlerinden Osman Kılıç’ın cenazesi toprağa verildi