“Yunus Bir Söz Söylemiş Hiçbir Söze Benzemez” başlıklı oyun sahnelecek

Bugün Üsküp Yunus Emre Enstitüsü merkezinde “Yunus Bir Söz Söylemiş Hiçbir Söze Benzemez” başlıklı oyun öncesi basın açıklaması yapıldı.

Enstitü müdürü Mehmet Samsakçı Yunus Emre ile ilgili gösterinin Balkan topraklarında icra edilecek olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Samsakçı, “Yunus Emre büyük bir Türkmen kocası, şair ve mutasavvıftır. Yüzyıllar öncesinden o kadar berrak, duru, temiz ve güzel bir Türkçe’yle şiirler ve ilahiler kaleme almıştır. Bugün pek çok söze Yunus’un mısralarıyla başlayabiliyoruz. Bugünkü güzel Türkçe’mizin temellerinin atılmasında Yunus’un çok büyük bir payı vardır” ifadelerini kullandı.

“Yunus, Türkçe’nin başlangıcı, şimdisi ve geleceğidir”

“Yunus Bir Söz Söylemiş Hiçbir Söze Benzemez” başlıklı tek kişilik oyunu sahneleyecek olan sanatçı Kıvanç Nalça, bu oyunun iki yıl boyunca Avrupa ve Türkiye’nin çeşitli illerinde sahnelendiğini belirtti.

Nalça, “Yunus Emre’yi Türk dilinin miladı olarak kabul ediyoruz. Şairin dediği gibi ‘Yunus, Türkçe’nin süt dişidir’. Yunus, Türkçe’nin başlangıcı, şimdisi ve geleceğidir” ifadeleriyle Yunus’un sözlerini her yana ve herkese ulaştırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

“Yunus Bir Söz Söylemiş Hiçbir Söze Benzemez” başlıklı tek kişilik oyun bu akşam saat 20:00’de Üsküp Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu’nda, Kıvanç Nalça tarafından icra edilecek.

Gösteri ücretsiz olup halka açık olacaktır.

Read Previous

Malta’dan Kosova’ya destek

Read Next

Ombudsman Raporu: “Vatandaş şikayetleri artıyor”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *