Türkiye’deki tatilleri biten gurbetçiler, Bulgaristan’a açılan Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarında yoğunluk oluşturdu. Yunanistan’ın, koronavirüs tedbirleri kapsamında AB ve diğer ülke vatandaşlarına haftalık bin 500 kişilik kota uygulayıp, sınırları açması üzerine gurbetçiler Pazarkule Sınır Kapısı’na yöneldi.

Türkiye’deki tatilleri biten gurbetçilerin dönüş yolculuğu sürüyor. 

Yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönmek isteyen gurbetçilerin tercih ettiği, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarında yoğunluk yaşanıyor. 

Edirne Valiliği’nin geçen hafta çıkışlarını pazar, pazartesi ve salı gününe sarkıtmalarını istediği gurbetçiler, Yunanistan’ın corona virüs tedbirleri kapsamında AB vatandaşları ile diğer ülke vatandaşlarına haftalık bin 500 kişilik kota uygulayıp, sınırları açması üzerine Pazarkule Sınır Kapısı’na yöneldi.

“PAZARKULE BİZİ RAHATLATTI”

Pazarkule Sınır Kapısı’nda, Kapıkule’ye oranla daha az süre beklediklerini söyleyen gurbetçilerden, çifte vatandaş olanlar kotaya da takılmadıklarını belirtti.

Tatilini Sinop’ta geçiren, Almanya’nın Stuttgart şehrine dönen Oğuz Yavuz, daha az beklemek için Pazarkule’yi tercih ettiklerini belirterek, “Tatilimizi erken bitirdik. Aslında daha vardı ama gittiğimizde 5 gün karantinaya gireceğimiz için erken dönelim istedik. Kapıkule yoğun olduğu için burası bizi rahatlattı. Gümrükleri takip etmeden yola çıkamıyoruz” ifadesini kullandı.

VATAN SEVGİSİNİ PLAKASINA YAZDIRDI

Kayseri’den gelip Belçika’ya giden Taner İkiz, daha az kullanıldığı için Pazarkule Sınır Kapısı’nı tercih ettiğini söyledi. İkiz, “Vatandaşlarımız Yunanistan’ın istediği evrakları tamamlayamayacağını düşündüğü için buradan geçmiyor. Tahminen Kapıkule, Hamzabeyli ve diğer sınır kapılarına bakarak burada daha az bekliyoruz” diye konuştu.

1 MİLYON 744 BİN 749 KİŞİ GİRDİ

Verilere göre, 1 Haziran’dan bu yana Edirne’deki tüm sınır kapılarından toplam 1 milyon 744 bin 749 gurbetçi girişi olurken, aynı süre içerisinde ise 1 milyon 391 bin 062 kişi çıkış yaptı.

NTV

Önceki Haber

Türkiye-Karadağ maçının genel bilet satışı başladı

Sonraki Haber

Nüfus Sayımı ile ilgili açılan Türkçe Danışma Hattı yeniden aktif