Yunanistan’ın ‘Türkleri titretecek’ İHA’sı sosyal medyada Yunanların bile alay konusu oldu

Bir Yunan gazetesinin, Yunanistan’ın ilk insansız hava aracı (İHA) tanıttığı sosyal medya paylaşımı alay konusu oldu.

 “Türkleri titretecek İHA” ifadeleriyle paylaşılan İHA görsellerinin oyuncak makete benzetilmesinin ardından Yunanlar da içlerinde olmak üzere birçok kullanıcı yaptıkları yorumlarla eğlenceli anlar yaşattı.

Türkiye, dünya genelinde insansız hava araçları meselesinde uluslararası alanda başarısını kanıtladı. İHA ve SİHA’larıyla parmak ısırtan Türkiye’ye de Yunanistan rakip olduğunu düşündü.

3 üniversitenin girişimiyle tasarlanan İHA’yı bir Yunan gazetesi Greek City Times tanıttı. Manşetinde İHA’nın özelliklerinden bahseden gazete, sosyal medya hesabından ise ilginç bir paylaşım yaptı.

“TÜRKLERİN TİTREDİĞİ”

İlk Yunan İHA’sını tanıtımına gazete, “Türklerin titrediği ilk Yunan insansız hava aracı neredeyse hazır!” notunu düştü..

ALAY KONUSU OLDU

İHA’nın oyuncak gibi olması nedeniyle sosyal medyadan tepkiler gecikmedi. Türk ve Yunan pek çok kullanıcı İHA ile dalga geçti.

“MARKETTEN Mİ ALDINIZ?”

Bazı kullanıcılar “Marketten mi aldınız?” sorusunu sorarken, bazıları ise uçağın online yapı marketlerden alındığını iddia etti.

Kimi kullanıcılar ise Bayraktar TB-2’nin ayrıntılı görsellerine yer vererek Türkiye’nin gücünü gözler önüne serdi.

“HEVESLENMİŞLER NİYE ALAY EDİYORSUNUZ”

Kullanıcıların bazıları ise “Yapmayın, yazıktır. Heveslenmişler niye alay ediyorsunuz” diyerek durumla alay etti.

Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Staikouras da söz konusu İHA’dan bahsetmişti. Bakan, “İlk çok amaçlı otonomun tasarımı ve endüstriyel üretimini hedefleyen ‘Archytas’ programının çalışmalarının ikinci çeyreği tamamlanmış durumda” demişti.

Söz konusu program Yunansitan’da Maliye Bakanlığı aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Bakan bu nedenle vatandaşları tek tek bilgilendireceklerini söylerken “Yunanistan doğru adımları atıyor” ifadelerine yer vermişti.

ahaber

Read Previous

Göztepe’de sportif direktörlüğe eski Hırvat futbolcu Mance getirildi

Read Next

Arnavutluk’ta askeri tesise girmeye çalışan 3 kişi yakalandı