Yunanistan’ın Türkiye planı: Masada 3 senaryo var

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim gün geçtikçe tırmanıyor. Yunanistan, Türkiye için olası 3 senaryo belirlemiş durumda.

Yunan basını dün düzenlenen Türkiye Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı’nda Yunanistan’ın ihlallerine yönelik yapılan uyarılardan sonra Atina yönetiminin acil toplandığını yazdı.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim gün geçtikçe tırmanıyor. Bu durum Yunanistan’ın Ege adalarına silah yığmasının ardından iyice artmış vaziyette. Türkiye’den gelen kararlı duruşun ardından Yunanistan, dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu’na (MGK) gözünü çevirdi. 

MGK TOPLANTISI PANİKLETTİ

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada  “Uluslararası hukuk ve antlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerine riayet etmeye yönelik çağrılarımıza rağmen hukuk dışı uygulamalarından vazgeçmeyen Yunanistan’ın bilhassa son dönemde artan kışkırtıcı eylemleri tüm ayrıntılarıyla ele alınmıştır” sözlerine yer verildi.

Geçen haftalarda NATO görevi yürüten Türk F-16’larına yönelik gerçeleştirilen hukuksuz müdahaleden de bahsedilerek, “NATO çerçevesinde icra edilen faaliyetleri dahi sabote edecek ve uluslararası sularda seyreden sivil gemilere ateş açtıracak kadar akıl ve mantıktan uzaklaşan Yunanistan yönetiminin beyhude çabalarına karşı milletimizin hak ve menfaatlerinin muhafazası için uluslararası hukuk çerçevesindeki her türlü meşru yöntem ve aracı kullanmaktan imtina etmeyeceğimiz kuvvetle vurgulanmıştır. Gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılması konusunda Yunanistan’ı teşvik eden çevreler aklıselime davet edilmiştir” denildi.

MGK açıklamalarını değerlendiren Yunan basını, Atina yönetiminin bir değerlendirmede bulunduğunu ifade etti.

Basında yer alan haberlere göre, Yunanistan daha önce 2020 yılındaki Oruç Reis krizine vurgu yaparak kullandığı ‘sıcak yaz’ tanımını bu defa ‘sıcak bir bölüm’ olarak önümüzdeki yıla yaydı.

Ta Nea, Yunanistan’ın Türkiye için 3 senaryosu olduğunu ifade etti.

1. SENARYO

İlk senaryoda Yunanistan’ın her zamanki gibi müttefiklerinden medet umduğuna dikkat çekilmesi gerek.

Yunanistan, yarın İspanya’da düzenlenecek forumda, yine Türkiye’yi şikayet etmeyi planlıyor. Yunanistan bunu ilk kez yapmıyor.

Geçtiğimiz aylarda Başbakan Kiryakos Miçotakis, uluslararası alanda gittiği toplantılarda sıklıkla Türkiye’yi şikayet etmiş, Avrupa Birliği (AB) ile NATO’ya güvendiğini dile getirmişti.

2. SENARYO

Yunanistan’ın güvendiği bir diğer nokta ise Fransa’nın müdahalesi.

Fransa ile Yunanistan’ın Ege’de başlattığı ortak tatbikatın Türkiye’nin açıklamaları nedeniyle çok doğru bir zamana denk geldiğine dikkat çekildi.

3. SENARYO

Yunanistan’ın güvendiği bir diğer durum ise adalar üzerindeki hakimiyet hakkı.

Yunan basını, Dışişleri Bakanlığı’nın daha öncelerinde Yunanistan’ın Ege adaları üzerindeki egemenliğinin tartışılmaz olduğunu ilan ettiğini hatırlattı. Burada da bir sözde Türk saldırganlığı olduğunu ilan etti. Bu nedenle Atina yönetimi, uluslararası alanda haklı çıkacağına inanıyor. Ancak Türkiye Yunanistan’ın Lozan ve Paris antlaşmalarını ihlal ederek adaları silahlandırması ve hukuka aykırı bir şekilde Ege’de tatbikat yapması yatıyor.

milletgazetesi.gr

Read Previous

Kosova’da sağlık durumunu iyileştirmek için 3 ila 5 yıl gerekecek

Read Next

Bulgaristan vatandaşları 2 Ekim’de erken genel seçim için sandık başına gidecek