Yunanistan’ın ölüme terk ettiği düzensiz göçmenleri Türkiye kurtardı

Yunanistan’a lastik botla geçmek isteyen ve Yunan karasularında Yunanistan unsurları tarafından yakalanan 35 düzensiz göçmen, Türk karasularına geri itilerek ölüme terk edildi. Denizde ölümle burun buruna sürüklenen göçmenlerin korku dolu saatlerden sonra kurtarılma anları anbean kaydedildi.

Onlarca çocuğun içinde bulunduğu lastik botta korku dolu anlar yaşandı. Saatlerce açık denizde motor gücü olmadan sürüklenen lastik botta onlarcası çocuk 35 düzensiz göçmen dalgalar ile boğuştu. Telefon hatlarının çekmesi ile Türk Sahil Güvenlik Komutanlığına ulaşan düzensiz göçmenler ekiplerin hızlı ve özenli kurtarma çalışması ile kısa sürede tespit edildi.

Görevlendirilen Sahil Güvenlik Kurtarma Botu (TCSG-905) bölgede sürüklenen botu yedeğine alarak 35 düzensiz göçmeni güvertesine alarak kurtardı.

Sahil Güvenlik Kurtarma Botu’na alınan çoğu kadın ve çocuk 35 düzensiz göçmene su ve kuru battaniye verildi. Dalgalı denizde motorsuz botta sürüklenirken ıslanan düzensiz göçmenler hızlı bir şekilde limana getirilerek insani yardım yapıldı. Islanan ve üşüyen göçmenlere ihtiyaçlarına göre kıyafet, ayakkabı ve battaniye verildi.İHA

Read Previous

İsrail saldırıları altındaki Gazze’ye insani yardım taşıyan 187 tır daha ulaştı

Read Next

Mostar Köprüsü’nün yıkılışına şahit olan Pasic: Bugün Gazze’de yaşananlar Mostar’da da yaşandı