Yunanistan’ın İdra Adası’nda çıkan orman yangınına yattan atılan havai fişek neden oldu

Yunanistan’ın ünlü turistik adalarından biri olan İdra (Hydra) Adası’nda, yattan atılan havai fişeğin ormanlık alana isabet etmesiyle başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü.

Yunanistan’ın dünyaca ünlü İdra (Hydra) Adası’nda Cuma akşam saatlerinde bir yattan atılan havai fişek nedeniyle çıkan yangın ada sakinlerine korku dolu anlar yaşattı.

Görgü tanıklarına göre yerel saatle 22.45 civarında kıyaya demir atan bir tekneden atılan havai fişeğin çam ormanlarına isabet etmesi çevredeki alanda büyük bir yangına neden oldu.

Yunan haber sitesi eKathimerini’nin aktardığına göre, Hydra Belediye Başkanı Giorgos Koukoudakis, “Bazı kişilerin sorumsuz şekilde, bir çam ormanına havai fişek atmasına öfkeliyiz” dedi.

Cumartesi günü sabah saatleriyle kontrol altına alınan yangın, adanın güneydoğu ucunda, Agios Nikoloas plajının yakınında, ağaçlar ve bitki örtüsüyle kaplı, yol erişimi olmayan uzak bir bölgede çıktı. Üç itfaiyeci, beş gönüllü ve bir helikopterin hala yangın yerinde olduğu ve küçük alevlenmelerle mücadele ettiği aktarıldı.

Mora Yarımadası’nda bir kişi hayatını kaybetti

Hava sıcaklıklarının 35 dereceyi bulduğu Yunanistan orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Cuma günü ülke genelinde 24 saat içinde 64 bölgede yangın tespit edildi.

Yunan makamları, Mora Yarımadası’nda çıkan orman yangınlarında 1 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Perşembe günü Atina’nın 30 kilometre güneyindeki Koropi kasabasında çıkan orman yangınlarında şiddetli rüzgarların etkisiyle yayılan alevler nedeniyle iki köy tahliye edilmişti.

2023 yazında Avrupa Birliği (AB) tarihinin en büyük orman yangınlarından birini yaşayan Yunanistan’da en az 21 kişi kontrol altına alınamayan alevler yüzünden can vermişti.

euronews

Read Previous

18 yaş altı Türk kadın voleybol takımı, Balkan şampiyonu oldu

Read Next

İsrailliler esir takası anlaşması ve Netanyahu’nun istifası talepli gösterilerini bu hafta da sürdürdü