Yunanistan’ın ana muhalefet partisi SYRIZA, Fransa ile imzalanan savunma anlaşmasını bütçeye ek yük getirdiği için eleştirdi.

Yunanistan’ın ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) Yunanistan’ın Fransa’dan 3 fırkateyn satın alması kararına yönelik açıklama yaptı.

Açıklamada, özellikle Türkiye ile gerginlik yaşanan bir dönemde ordunun caydırıcı gücünün artırılmasından yana olsalar da, bunun egemenlik haklarının korunacağı ulusal bir strateji ile ülkenin ekonomik ve sosyal dinamikleri göz önünde bulundurularak yapılması gerektiği savunuldu.

“Hükümetin kararsızlıkları ve bunun akabinde gerçekleştirilen silahlanma alımları, 2020 sonbaharında ülkeyi sadece savunma ve diplomasi alanında desteksiz bırakmakla kalmadı, ülkeyi 10 milyar avroyu aşan bir silah alımı sürecine sokarak, bugün Yunanistan gibi yüklü borcu olan bir ülke için ödenecek bedeli artırdı. Deniz Kuvvetlerimiz için gerekli olan fırkateynler ve Hava Kuvvetlerimiz için gerekli olan F-16 modernizasyonu dışında, diğer silahlanma seçeneklerinin ne kadar öncelikli olduğunu ve ekonomimizin dayanıklılık gücüne oranla harcama sınırımızı ne kadar aştığını, bu çerçevede merak ediyoruz.”

Yunanistan Fransa’dan 3 fırkateyn satın alacağını açıklamıştı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis bu sabah Paris’te düzenledikleri ortak basın toplantısında, Yunanistan’ın Fransa’dan üç Belharra tipi fırkateyn alacağını, gerekli görülürse bu sayının dörde çıkarılabileceğini açıklamıştı.

trthaber

Önceki Haber

Bulgaristan’da nüfus sayımı

Sonraki Haber

Bulgaristan, Sofya’daki Makedonya Büyükelçiliğine protesto notası gönderdi