Yunanistan’dan Türkiye’ye ortak enerji stratejisi teklifi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, mayıs ayında iki ülkenin de seçime gideceğini bu nedenle tarafların azalan gerilimden faydalanması gerektiğini belirtti. 

Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerginlik son dönemlerde azaldı. Atina’da Ankara’yla ortak enerji stratejisi konuşulmaya başladı. 

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Ankara ve Atina arasında azalan gerilimin enerji işbirlikleri için fırsat olabileceğini söyledi. Dendias iki ülkenin mayıs ayında seçime gideceğini sonrasında özellikle Doğu Akdeniz doğalgazını taşıma konusunda ortak bir strateji geliştirmek için uygun ortam olduğunu ifade etti.

Dendias, ülkenin resmi yayın kuruluşu ERT’ye verdiği röportajda seçim sonrası tarafların potansiyel enerji projelerini paylaşması gerektiği söyledi.

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan ile Türkiye arasındaki mevcut yakınlaşma sürecinde işbirliği fırsatının boşa harcanmamasının önemini vurguladı. Bakan Dendias durumun kolayca tekrar daha değişken hale gelebileceğini ve bunun da siyasi atmosferi olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Doğu Akdeniz’deki gaz sahalarından çıkarılan doğalgazın Avrupa’ya taşınmasında iki ülke de önemli duraklar olarak öne çıkıyor. 

ABD’de yayımlanan haftalık The National Herald gazetesindeki bilgilere göre Dendias iki ülke arasında şimdiye kadar 63 diyalog girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını kabul etse de 64. girişimden umutlu olduğunu ifade etti. 

milletgazetesi.gr

Read Previous

Bulgaristan hükümeti Ukrayna’dan 20 tahıl türünün ithalatını askıya aldı

Read Next

Kosova Enerji Kurumu İcra Müdürü Krasniqi gözaltına alındı