Yunanistan’dan 4 milyar avroluk silah anlaşması

Yunanistan silaha doymuyor. Bu kez de Almanya ile tankların ve 4 fırkateynin modernizasyonu için 4 milyar euroluk anlaşma yapmaya hazırlanıyorlar.

Hükümetin Doğu Akdeniz’de 2020 yılında Türkiye ile yaşanan kriz sonrasında başlattığı silahlanma furyasındaki yeni adresi Fransa ve ABD’den sonra Almanya.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un 27 Ekim’de gerçekleştireceği Yunanistan ziyaretinde, yaklaşık 4 milyar euroluk bir silahlanma programının ya da bu programın bir bölümünün açıklanması bekleniyor.

Yunan medyasına göre, silahlanma programı şunları içeriyor:

– 205 adet Lynx KF-41 tipi yeni zırhlı muharebe aracı satın alımı. Üretimin Kuzey Yunanistan’da kurulacak bir fabrikada yapılması planlanıyor.

– 190 adet Leopard 1 tipi tankların modernizasyonu.

– 183 adet Leopard 2 tipi tankların modernizasyonu.

– 4 adet MEKO tipi fırkateynin modernizasyonu.

Yapılan hesaplamalara göre, toplam 337 adet Leopard tankının modernizasyonu 2 milyar, 205 adet zırhlı muharebe aracının satın alımı 1.4 milyar, 4 fırkateynin modernizasyonu ise 600 milyon euroya mal olacak.

FRANSA’DAN UÇAK VE GEMİ

Atina 2020 krizinden sonra, silahlanma programını uygulamaya koydu. Bu çerçevede, Fransa’dan 3.3 milyar Dolar değerinde 24 adet Rafale savaş uçağı ve 3 milyar dolar değerinde 3 adet Belharra tipi fırkateyn sipariş etti.

ABD’DEN F-35 VE F-16’LAR

Yunanistan’ın ABD ile 20 adet F-35 savaş uçağı satın alımı için temaslar sürüyor. ABD yönetiminin Başbakan Kiryakos Miçotakis’in mayıs ayındaki Washington ziyareti sırasında “yeşil ışık” yakması üzerine, Yunan Hava Kuvvetleri haziran ayında “niyet mektubu” göndererek 20 adet F-35 satın alımı için süreci başlattı.

Anlaşmanın sağlanması halinde, F-35’lerin yaklaşık 3 milyar dolara mal olması ve teslimatın 2028’de başlaması hesaplanıyor.

milletgazetesi

Read Previous

Stoltenberg: Rusya, Ukrayna’da nükleer silah kullanırsa bunun ciddi sonuçları olur

Read Next

Boşnak akademisyenler AB’nin “aday ülke” statüsü görüşünü “göz boyama” olarak nitelendirdi