Yunanistan’da tren kazasında 38 kişi hayatını kaybetti

Yunanistan’da meydana gelen tren kazasında 38 kişinin yaşamını yitirdiği, 57 kişinin tedavisinin sürdüğü bildirildi.

Yunan Devlet Televizyonu ERT’in haberinde, Larisa kentinin kuzeyindeki Tempi bölgesinde yolcu treni ile yük treninin çarpıştığı belirtildi.

Haberde, yolcu treninin bazı vagonlarının raydan çıktığı ve ön vagonların yandığı kazada 38 kişinin öldüğü, 57 kişinin ise tedavisinin sürdüğü kaydedildi.

Kazanın ardından trendeki yolcular, otobüslerle Selanik, Larisa ve Katerini’ye götürüldü.

Göz altına alınan istasyon şefi hatasını kabul etti

Yunan medyasında polis kaynaklarına dayandırılan haberlerde, kazayla ilgili gözaltına alınan nöbetçi istasyon şefinin, “Yanlış yaptım ve yolcu trenini Katerini’den gelen ticari trenle aynı hata gönderdim.” dediği belirtildi.

Miçotakis olay yerine gitti

Olay yerine giden Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bundan sonra tek bir şeyin garantisini verebilirim. Bu trajedinin nedenlerini bulacağız ve böyle bir şeyin bir daha yaşanmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Sağlık Bakanı Thanos Plevris ve ana muhalefet Radikal Sol İttifakı (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras’ın da olay yerine gittiği bildirildi.

 3 günlük yas ilan edildi

Yunanistan hükümeti, ülke tarihindeki en ölümcül tren kazasının ardından 3 günlük ulusal yas ilan etti.

Ülkede ilan edilen yas süresince tüm kamu kurumlarındaki bayraklar yarıya indirilecek ve bütün kutlama programları iptal edilecek.

Kazayla ilgili düzenlenen protesto gösterisinde arbede

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, tren kazasını protesto eden göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı.

Hellenic Train ofislerinin bulunduğu binanın önünde bir araya gelen binlerce gösterici, “Kaza değil, cinayet” yazılı döviz taşıdı.

Polis, yerlerini terk etmek istemeyen göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Yunanistan’daki tren kazasında arama kurtarma çalışmaları sürüyor

İlk edinilen bilgilere göre, onlarca kişinin yaralandığı kazada yaklaşık 20 kişinin ise kayıp olduğu tahmin ediliyor.

Kaza sırasında çıkan yangın nedeniyle arama kurtarma çalışmalarında ve enkazdan çıkarılan bazı cesetlerin tanınmasında zorluk yaşanırken, kayıp aileler DNA testi için örnek verdi.

Enkaz alanında çalışan arama kurtarma ekibi üyesi Nikos Sguris, kazayı AA muhabirine şu sözlerle anlattı:

“Her iki tren de aynı raydaymış. Karşı yönlerden geliyorlarmış. Her iki trenin de hızı yüksekmiş ve bu gördüğünüz noktada çarpışmışlar. Çarpışma çok sert olmuş.”

Kazadaki can kaybının yüksek olmasının sebebinin sadece yangın olmadığını belirten Sguris, kantin olarak kullanılan ön vagondaki malzemelerin de yangın çıkmasında etkili olduğunu ifade etti.

Sguris, “Ön vagondaki kantinde bulunan malzemeler, yağlar yangına sebep oldu ancak itfaiye tarafından söndürüldü.” diye konuştu.

Gece boyu arama kurtarma çalışmalarının devam edeceğini belirten Sguris, “Cesetlere ulaşmaya çalışacağız. Bundan başka yapacak bir şey yok. İtfaiye kurumunun talimatlarını bekliyoruz.” dedi.

Arama kurtarma gönüllüsü Vasilis İlliopulos ise çalışmaların devam edeceğini belirterek, “Bence bu enkazdan başka birinin canlı çıkması için maalesef umut yok.” diye konuştu.

AA

Read Previous

Bosna Hersek’te “Bağımsızlık Günü” resepsiyonu düzenlendi

Read Next

Hırvatistan AB’ye yasa dışı göçmen geçişlerine ilişkin uyarıda bulundu