Yunanistan’da “Tayfun” alarmı

Türkiye’nin dün Rize-Artvin Havalimanı’nda test ettiği yerli ve milli imkanlar ile üretilen Tayfun füzesi dünyanın gündemine oturdu.

Türkiye, savunma sanayi alanındaki başarılarına her geçen gün bir yenisini daha ekliyor. Rize’de Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (ROKETSAN) geliştirdiği yerli füze ‘Tayfun’un test atışı yapıldı.

Rize-Artvin Havalimanı’nda Milli Savunma Bakanlığı’na ait apronda, saat 06.50’de karadan denize yapılan uzun menzilli atışta ‘Tayfun’ hedefi başarı ile vurdu.

YERLİ FÜZE ‘TAYFUN’DAN YUNANİSTAN’A GÖZDAĞI

Türkiye’nin dün test ettiği yerli ve milli imkanlar ile üretilen Tayfun füzesi Dünyanın gündemine oturdu. Dün gerçekleşen test dış basında geniş yer buldu. ABD merkezli Bloomberg, füze denemesinin detaylarını okurları ile paylaştı.

Bloomberg adını açıklamadığı iki kaynağa dayandırdığı haberinde füzenin 561 kilometre uçtuğu ve Sinop kıyılarında düştüğü bilgisine yer verdi.

YUNAN BASININDA YANKILANDI

Bloomberg’in haberi Yunan basınında geniş yankı uyandırdı.’Türkiye tehdidi nasıl yükseltiyor’ sorusunu soran Ta Nea, haberinde şu ifadeye yer verdi; ‘Füzenin kat ettiği mesafe İzmir ile Atina arasındaki mesafenin iki katı.’

Kathimerini gazetesi Türk yetkililerin projeyle ilgili herhangi bir bilgiyi açıklamayı reddettiğinin altını çizdi ve projenin büyük bir gizlilikle yürütüldüğünün altını çizdi.

TÜRKİYE’DEN GÜÇ GÖSTERİSİ

Skai füze denemesini ‘Güç gösterisi’ başlığı ile okurlarına sundu. Eleftheros Tipos füze denemsi için ‘Tüm komşu devletlerin askeri çevrelerinde derin endişeye neden oldu’ yorumunda bulundu.

Eleftheros Tipos da Tayfun projesinin büyük bir gizlilik ile ilerlediğinin altını çizdi.

milletgazetesi.gr

Read Previous

Kosova, dünyada internet hızında en yüksek artışa sahip

Read Next

Yunanistan muhalefetinden, Avrupa’ya “göçmenleri boğduruyorsunuz” suçlaması