Corona virüsle mücadelede Yunanistan, ‘kırmızı ve sarı bölge’ uygulamasına başladı. Bu kapsamda  perakende satışta dükkanların normal işleyişine son verilerek, normal satıştan kapıda teslim ve randevu ile satış seçeneklerine geri dönüş yapıldı. Ancak tedbirlerin ekonomiye maliyetinin yüksek olacağı ve neredeyse aylık yarım milyar euro ek maliyet getireceği belirtiliyor.

Pandemi ile mücadele ve pandeminin ekonomiye getirdiği zorluklar birçok ülke gibi Yunanistan için de zor bir denklem oluşturuyor.

Yunanistan cumartesi gününden itibaren pandemide yeni bir sürece girdi. Ülke, vaka sayılarının yüksek olduğu kırmızı ve vaka sayılarının düşük olduğu sarı bölgeler olmak üzere ikiye ayrıldı.

Pazartesi günü ortaokullar tüm ülke genelinde yüz yüze eğitime geçerken, liseler sadece sarı bölgelerde yüz yüze eğitime geçebildi.

Öte yandan perakende satışta ise dükkanların normal işleyişine son verilerek, normal satıştan kapıda teslim ve randevu ile satış seçeneklerine geri dönüş yapıldı.

Ancak bu tedbirlerin ekonomiye maliyetinin yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Maliye Bakanı Hristos Staikuras’ın açıklamasına göre, son alınan kısıtlama kararlarının devlet bütçesine getireceği ek maliyet aylık yarım milyar euro olarak hesaplanıyor.

Staikuras, devletin işletme ve hane halkına desteğe hazır olduğunu söylerken yeme içme sektöründeki işletmeciler ise dayanacak güçlerinin kalmadığını ifade ediyor.

Panhelenik Lokantacılar Federasyonu’nun açıklamasına göre, ülkenin dört bir yanından lokanta ve kafeteryalara ait anahtarın toplanarak 10 Şubat’ta sembolik olarak Başbakanlığa bırakılması için hazırlık yapılıyor.

Yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip ülkede vaka sayılarının son günlerde 900’lere kadar yükselmiş olmasının yanı sıra Covid-19 virüsünün mutasyona uğramış İngiltere ve Güney Afrika varyantlarının da ülkede görülmeye başlaması kaygıları beraberinde getiriyor. Uzmanlar pandemide üçüncü dalga endişesini dile getiriyor.

NTV

Önceki Haber

Sadakataşı’ndan Kosova’ya kış yardımı

Sonraki Haber

Bütüçi: Beşinci önlem paketi 150 milyon euro civarında olacak