Yunanistan’da özel üniversitelerin yasallaştırılması: Öğrencilerle polis arasında arbede çıktı

Yunanistan’da özel üniversitelerin yasallaştırılması adımı tartışmaya neden oldu. Reformlara karşı çıkanlar, değişikliklerin devlet üniversitelerini zayıflatacağını ve düşük gelirli ailelerden gelen insanların yükseköğretime erişimini sınırlayacağını savunuyor.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, hükümetin özel üniversitelere izin verme planlarına karşı düzenlenen gösteride polisle protestocular arasında arbede yaşandı. 

Polis kordonlarına saldıran protestocular çöp bidonlarını ateşe verdi, parlamento yakınlarında ve başkentin dar sokaklarında çevik kuvvet polisine taş attı. 

Güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazla karşılık verdiği olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

Merkez sağ hükümet, bu ay parlamentoya sunulması beklenen bir yasa tasarısıyla özel üniversiteleri yasallaştırmak istiyor.

Yönetim, reformun yetenekli insanların ülkeyi terk etmesini önleyeceğini ve yüksek öğrenimi işgücü piyasasıyla daha ilgili hale getireceğini savunuyor.

Ancak plan, derslerin aksaması ve üniversite binalarını işgal etme kampanyası da dahil olmak üzere çeşitli protestolara yol açtı.

Reformlara karşı çıkanlar, değişikliklerin devlet üniversitelerini zayıflatacağını ve düşük gelirli ailelerden gelen insanların yükseköğretime erişimini sınırlayacağını savunuyor.

Selanik kentinde, devlet üniversitesi arazisine giren protestocular binayı barışçıl bir şekilde terk etti ancak polis ile dışarıda toplanan kalabalık arasında arbede yaşandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis,öğrenci protestocularını “yasadışı” olarak nitelendirdi. 

Miçotakis, bu hafta başında olaylarla ilgili “Sanki 10 kişi bir araya gelmiş ve yandaki bakkalı soymak için oylama yapmış gibi” dedi.

“Mezar taşı”

Sol görüşlü ana muhalefet partisi Syriza, üniversite yasa tasarısının kamu eğitimi için bir “mezar taşı” olacağını kaydetti. 

Syriza, Yunanistan’ın diğer birçok Avrupa ülkesinin aksine ücretli devlet üniversitesine sahip olmadığına dikkat çekti.

Sosyalist Parti ise yeni üniversitelerin kar amacı gütmeyen statüsünün korunması için güçlü garantiler istediğini duyurdu. 

Önümüzdeki hafta için Yunanistan’ın çeşitli şehirlerinde daha fazla protesto planlandı.euronews

Read Previous

Macaristan’da YEE’nin “Türk Kahvesi Akşamları” etkinliğinde “Macar kodeksleri” ele alındı

Read Next

Sırbistan BMGK’dan ‘Kosova konusunda’ acil oturum talep edecek