Yunanistan’da orman yangını çıkaran 13 kişi gözaltına alındı

Yunanistan’ın İdra adasında yangın çıktı. Yetkililer, bölgedeki yangın için arama kurtarma çalışmaları başlattı.

Bir yattan atılan havai fişeklerin yangına neden olduğu bildirildi

Yunanistan’da Cuma günü akşam saatlerinde Persefoni isimli bir yattan atılan havai fişek, adada orman yangınına sebep oldu. Çıkan yangın itfaiyeciler tarafından kontrol altına alınsa da korkunç kazanın bilançosu ağır oldu.

CEZALAR ARTTI

Yunanistan geçtiğimiz yıl, hem kasıtlı hem de ihmalkarlık kaynaklı kundakçılık cezalarını önemli ölçüde arttırmıştı. Yeni yasalar 200.000 euroya kadar para cezası ve 20 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Yunanistan’daki yangınlar genellikle aşırı sıcaklar ve hızlı rüzgarlardan kaynaklansa da, kundakçılar hala problem teşkil ediyor.

SAVCI HUZURUNA ÇIKACAKLAR

Yunan İtfaiye Servisi’nden yapılan açıklamada, “21 Haziran akşam saatlerinde İdra adasının Bisti bölgesindeki bir ormanlık alanda çıkan yangından sorumlu oldukları gerekçesiyle 13 vatandaş 22 Haziran’da İtfaiye Teşkilatı Kundaklama Suçları Bölümü (D.A.E.E.) görevlileri tarafından gözaltına alındı. Söz konusu şahıslar Pire Ceza Savcısının huzuruna çıkarılacaktır” denildi.

Yunanistan’daki gönüllü itfaiyeciler, İdra’daki yangının bölgedeki yattan atılan havai fişekler sonucu çıktığını duyurdu.

Kaynak: Milletgazetesi

Read Previous

Dışişleri Bakanı Fidan, Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan ile görüştü

Read Next

Beşiktaş’tan heyecanlandıran paylaşım