Yunanistan Eğitim Bakan Yardımcısı Zetta Makri, bugün yaptığı açıklamada okulların iki hafta daha kapalı kalacağını belirtti.

Yunanistan’da pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime kapalı olan okulların açılması 12 Nisan’ı bulacağını dile getiren eğitim Bakan Yardımcısı Makri, okulların açılması konusunda bulaşıcı hastalık uzmanlarının önerilerinin dikkate alınacağını belirtti.

Okulların açılmasında öncelik ortaokul ve liselerde olacak ancak özellikle de lise son sınıf öğrencilerin üniversite sıvanları düşünülerek öncelik liselere verilecek.

Eğitim Bakan Yardımcısı Zetta Makri, açıklamasında öğretmenlerin yeni tip koronavirüs testi yaptırma konusuna da değindi ve öğretmenleri sadece % 30’unun gönüllü aşı olmak istediklerini belirttiklerini açıkladı.

Bakanı Yardımcısı Makri’nin okullarında açılması hakkında değindiği diğer bir nokta ise öğrencilerin self test yapma konusudur.

Self test uygulaması konusunda bakanlık planlama yapmaktadır. Öğrenciler önce evlerinde kendi kendine test yapacak sonra okula gelecek. Bu öğretmenler için de geçerli olacak.

Öğrenci ve öğretmenlerin nasıl geleceği, hangi sertifikayla testin yapıldığı ve olumsuz olduğu belgeleneceği konusunda bakanlığın çalışmaları devam ediyor.

Öğrencinin evdeki testli pozitif çıkması halinde Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY’nin mevcut protokolü uygulanacak.

Paskalya tatili ile ilgili, iki haftalık tatilin normal şekilde gerçekleşmesi planlanıyor. Bakanlık, Haziran ayında okul yılının uzatılmasını da değerlendiriyor. Üniversite sınavları geçen yıl ile aynı zamanda gerçekleşecek.

Milletgazetesi

Önceki Haber

Kosova’da üniversite öncesi eğitime 1 hafta ara kararı

Sonraki Haber

Kosova Başbakanı Kurti, Büyükelçi Sakar’ı kabul etti