Yunanistan’da öğrenciler ‘özel üniversite yasası’nı protesto ediyor

Hukuk fakültesinde işgal gösterisi yapan protestocular, sınava girecek yaklaşık 400 öğrenci ve üniversite personelinin binaya girmesini engelledi.

Yunanistan’da hükümetin özel üniversitelere izin verme planlarını protesto etmek amacıyla sınav döneminde hukuk fakültesini işgal eden öğrenciler polis tarafından binadan uzaklaştırıldı ve ondan fazla kişi gözaltına alındı.

Polisten yapılan açıklamada, operasyonun Gümülcine kentindeki üniversite yetkililerinden gelen yardım talebi üzerine yapıldığı belirtildi. 

Müdahale sırasında herhangi bir çatışma olmadığı bildirildi.

Hukuk fakültesinde işgal gösterisi yapan protestocuların, pazartesi günü sınava girecek yaklaşık 400 öğrenci ve üniversite personelinin binaya girmesini engellediği belirtildi.

Sol gruplar polis operasyonuna karşı Gümülcine ve Selanik’te protesto gösterileri düzenledi.

Öğrenciler neden özel üniversite yasasını protesto ediyor?

Merkez sağ hükümet, bu ay parlamentoya sunacağı yasa tasarısı ile özel üniversiteleri yasallaştırmak istiyor.

Hükümet, reformun kalifiye öğrencilerin yurt dışında eğitim görmek üzere ayrılmalarını önleyeceğini ve yüksek öğrenimi işgücü piyasasına daha uygun hale getireceğini savunuyor.

Muhalifler, önerilen yasanın ücretsiz öğrenim sağlayan devlet üniversitelerini baltalayacağını ve yüksek öğrenimi etkili bir şekilde zenginlerle sınırlayacağını söylüyor.

Yunanistan’ın dört bir yanındaki sol gruplar ve öğrenciler, dersleri ve sınavları engelleyerek binaları işgal eylemi ve reforma karşı protestolar düzenledi. 

Bunların bazıları şiddete dönüştü. Perşembe günü yeni gösteriler yapılması planlanıyor.

Hükümet, üniversite yetkililerini işgallerin sona erdirilmesi için polisten yardım almaya ve şu anda protestocular tarafından kontrol edilen bölümlerde çevrimiçi sınavlar yapmaya çağırdı.


euronews

Read Previous

İsrail’in 123 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de can kaybı 27 bin 585’e yükseldi

Read Next

Üsküp, Avrupa’nın en kirli havasına sahip şehir haline geldi