Yunanistan’da muhalefetten ilaç sıkıntısıyla ilgili soru önergesi

Yunanistan’da ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) Lideri Aleksis Çipras, Başbakan Kiryakos Miçotakis tarafından yanıtlanması istemiyle, ülkede yaşanan ilaç sıkıntısıyla ilgili Meclise soru önergesi sundu.

Önerge, “Başbakan, sağlık güvencesindeki sorunlar, gerekli sağlık hizmetlerine erişimdeki zorluklar ve benzeri görülmemiş ilaç kıtlığı konusunda asgari düzeyde siyasi sorumluluk alacak mı yoksa halk sağlığını riske atarak yolsuzluğu desteklemeye devam edecek mi?” başlığıyla sunuldu.

Miçotakis hükümetinin sağlık konusunda aldığı kararlarla ülkenin sağlık krizi içine sürüklendiği, hastanelerde geçen yıla oranla daha az sağlık çalışanı bulunduğu ifade edilen önergede, sağlık sistemine erişimdeki sıkıntılara da dikkat çekildi.

Önergede, “geç de olsa” ilaç sıkıntısıyla mücadele etmek için bir plan sunulup sunulmayacağı da soruldu.

Eczacılar da şikayetçi

Atiki Bölgesi Eczacılar Birliği Başkanı Konstandinos Lurandos dün yaptığı açıklamada, “44 yıldır bu meslekteyim, daha önce böyle bir şey yaşamadım.” ifadesini kullanmıştı.

Eczacıların ilaç sıkıntısına ilişkin uyarıları bir yılı aşkın zamandır yaptığını vurgulayan Lurandos, Sağlık Bakanlığının bu uyarıları dikkate almadığını söylemişti.

AA

Read Previous

Jan Mitrev ve özel hastanesi hakkında iddianame hazırlandı

Read Next

ABD ve AB NATO Karargahında Kosova-Sırbistan gerilimini ele aldı