Yunanistan’da alevlerin gücü azaldı

Yunanistan uzun süredir orman yangınlarıyla mücadele ediyor. 2 haftadır süren yangınların gücünün büyük ölçüde azaldığı bildirildi. Yangınlarda 50 bin hektar ormanlık alanın küle döndüğünü tahmin ediyor.

Yunanistan’da orman yangınlarının gücü yaklaşık 2 haftanın ardından azaldı. 17 Temmuz’da başlayan yangınlar, yüksek sıcaklık ve kuvvetli rüzgarın etkisiyle kontrolsüz şekilde yayılmıştı.

Yangınlarda çok sayıda ev, çiftlik ve fabrika yok oldu. Ormanlık araziler yandı.

Yunanistan itfaiye servisi, sıcaklıklardaki düşüş ve rüzgarın hızındaki azalma sayesinde tüm büyük yangınların kontrol altına alındığını duyurdu.

Magnesia bölgesinde yangından en kötü etkilenen Volos kentinde ise alevler hava kuvvetleri mühimmat deposuna ulaştı. Depodaki yangın şiddetli patlamalara neden oldu. Patlama anında Yunanistan Devlet Televizyonu ERT de canlı yayındaydı. Muhabirin panik anları böyle kaydedildi.

2 binden fazla kişi bölgeden tahliye edildi. Yunan basını alevlerin kontrol altına alındığını ve bölge sakinlerinin evlerine dönmeye başladığını yazdı.

Patlamanın ardından depo yakınlarındaki hava üssünde bulunan savaş uçakları önlem olarak başka bir üsse taşındı. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, olay hakkında soruşturma talimatı verdi.

Günlerdir alevlerle mücadelenin sürdüğü Rodos adasında ise 20 binden fazla turist ve bölge sakini tahliye edildi.

Yetkililer alevlerin adanın yaklaşık yüzde 10’unu küle çevirmesinin ardından gücünün artık azaldığını duyurdu.

Atina gözlemevi, yangınlarda 50 bin hektar ormanlık alanın küle döndüğünü tahmin ediyor.

NTV

Read Previous

Sırbistan Milli Takımı’na bir şok daha

Read Next

Hırvatistan’ın Ciovo Adası’nda 400 hektar alan yandı