Yunanistan’a 2,8 milyar euro kredi

Finansman sorunu yaşayan Euro Bölgesi ülkelerine gerekli mali desteği sağlamak üzere kurulmuş olan Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM), Yunanistan için 2,8 milyar euroluk kredi diliminin serbest bırakıldığını açıkladı.

ESM Başkanı Klaus Regling, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Yunanistan’ın reform sürecine aralıksız devam etmesi sonucunda kredinin serbest bırakıldığını belirterek, “Yunan hükümeti, emeklilik reformu, banka yönetimi, enerji sektörü ve gelir idaresi ile ilgili önemli kilometre taşlarını yerine getirdi. Yunanistan, yeni özelleştirme ve yatırım fonunun işlevsel hale gelmesi için de ilave adımlar attı.” ifadelerini kullandı.

Regling, üzerinde uzlaşılan reformların uygulanmaya devam edilmesi halinde, gelecek yıl Yunanistan’da ekonomik büyümenin hızlanmasını beklediğini, bu durumda Yunan hükümetinin tekrar tahvil çıkartabileceğini bildirdi.

2,8 milyar euroluk kredi ile birlikte toplam 86 milyar euroluk kurtarma programı çerçevesinde Yunanistan’a, 31,7 milyar euro mali destek sağlanmış oldu.

Kaynak: milletgazetesi.gr

Read Previous

‘Türkiye’deki vatandaşlarımızın seçimlere aktif katılmalarını sağlamaya çalışacağız’

Read Next

İzzetbegoviç’in İran ziyareti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *