Yunanistan sınırda yeni duvara başladı

Yunanistan, Türkiye sınırına 35 km’lik çelik parmaklı bariyer inşaatı için çalışmaları başlattı. Yunanistan, duvara Türkiye’nin 15 km derinliğine kadar izleme imkânı verecek kameralar da yerleştirecek.

Türkiye-Yunanistan sınırını oluşturan Meriç nehrinin Yunan tarafında 35 kilometre uzunluğundaki çelik parmaklıklı yeni bariyerin inşası için ön çalışmalar başladı. Yunan hükümetinin, sınır boyunca 140 kilometrelik yeni ‘duvar’ projesinin ilk ayağını oluşturan 35 kilometrelik bariyer, Dimetoka (Didimotiho) ilçesinin Hasırcılar (Psathades) ile Sofulu (Sufli) ilçesinin Karapınar (Kornofolia) köyleri arasında inşa edilecek.

AB’DEN PARA YOK

Taşaron firmalar, bariyerin inşa edileceği bölgede, ağaç kesimi, mıntıka temizliği ve iş makinelerinin geçişini sağlayabilecek yol açılması çalışmalarına başladı. Yunan hükümeti ile ihaleyi kazanan Yunan ‘Terna’ ve ‘İntrakat’ şirketleri arasında, mart ayında imzalanan anlaşmaya göre, 35 kilometrelik bariyerin inşası 99.2 milyon Euro’ya mal olacak. Avrupa Birliği’nin (AB) finansman etmeyi reddetmesi üzerine maliyeti Yunan devleti karşılıyor. Proje gereği barikatın yüksekliği 5, zeminden derinliği ise 6 metre olacak. Ayrıca, çelik kabinli 7 adet anti-balistik gözlem kulesi de inşa edilecek. İnşa çalışmalarının bir yılda tamamlanması bekleniyor.
Hürriyet

Read Previous

Beşiktaş’ın transfer görüşmelerine başladığı Hırvat futbolcu Rebic İstanbul’da

Read Next

Bosna Hersek’te 457. Geleneksel Mostar Köprüsü Atlayışları yapıldı