Yunanistan silahlanmayı askıya aldı

2020 yılında ordusunda modernizasyon ve silahlanma programı başlatan Yunanistan, projelerini askıya alıyor. Yunanistan basını maddi imkansızlıklar karşısında Atina’nın umudunu ABD’den bedava ya da ucuz fiyatla gelecek silahlara bağladığını yazdı.

Doğu Akdeniz’de 2020’deki “Oruç Reis krizi”nden sonra 14.5 milyar euroluk dev silahlanma programını uygulayan, ancak maddi imkansızlıklar karşısında yeni projelerini askıya almak zorunda kalan Yunanistan, umudunu ABD’den bedava ya da ucuz fiyatla gelecek silahlara bağladı.

Haftalık Proto Thema gazetesinin manşetten yayınladığı habere göre, deniz kuvvetleri için 1,7 milyar euroluk 4 adet korvet tipi savaş gemisi satın alımını maddi imkansızlıklar nedeniyle askıya alan Yunanistan, ABD’nin envanterinden çıkaracağı, muhtemelen 4 adet LCS tipi kıyı muhabere gemisi verme önerisini kabul etti.

Gazete, LCS’ler için ABD önerisinin, 6 Ocak’ta Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Girit’in Hanya şehrindeki evinde Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesinden sonra kabul edildiğini yazdı.

Gazete, söz konusu savaş gemilerinin bakım-onarımlarının 100-400 milyon euroya mal olacağını, ayrıca LCS’lerde geçmişte baş gösteren arızaların da giderildiğine dair teminatlar verildiğini kaydetti.

cnntürk

Read Previous

EUFOR, yasa dışı törendeki davranışları nedeniyle bir askerin görevine son verdi

Read Next

Türkiye ve Bosna Hersek’in ticari bağları güçleniyor