Yunanistan, NATO’ya 24 Saat Direnebildi

Yunan hükümeti, Türkiye ve Almanya tarafından yapılan mülteci krizine karşı NATO’nun görev teklifini kabul etti. Çipras dün uygulamaya karşı çıkmıştı

Uzun bir görüşmeden sonra Yunanistan hükümeti, Almanya ve Türkiye tarafından teklif edilen, mülteci krizine karşı mücadelede NATO’nun görev yapmasına evet dedi. Üç ülke NATO’ya deniz görevi başurusu yaptı. Ege’de deniz trafiğinin kontrol edilmesini öngören başvuruyla NATO’dan bölgede, insan kaçakçılarını teşhis edebilmek için durum değerlendirmesi yapması isteniyor.

NATO görevinde, Libya’da AB görevinde olduğu gibi deniz kurtarma çalışması yapılmayacak. NATO tarafından Ege’de toplanan bilgiler, Türk yetkililere verilecek, Türk güvenliği de bu bilgiler ışığında denizde ve karada insan kaçakçılarına karşı mücadele edecek.

Bugün NATO üyesi ülkelerin Savunma bakanları tarafından karar alınması halinde, Alman savaş gemisi ‘Bonn’ tarafından idare edilen NATO 2. Donanması bölgede görev yapacak. Bu donanma Türk hava kuvvetleri ve denizaltı kuvvetleri ile bölgede bir tatbikat yapmıştı. Haziran ayı sonuna kadar donanmanın idaresi Alman savaş gemisinde kalacak.

Türkiye, Almanya ve Yunanistan’ın diğer NATO ülkelerinden de savaş gemisi isteyeceği bildirildi. Şimdiye kadar Danimarka bu talebe olumlu cevap verdi.

ÇİPRAS DÜN KARŞI ÇIKMIŞTI

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras dün NATO’nun Türkiye karasularında izleme görevinde bulunabileceğini ancak Yunan karasularında bunun mümkün olmayacağını söyledi.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği’nden Kınama

Read Next

Türklerin Yoğun Tepkisi Latas’a Özür Diletti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *