Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla, Kosova ziyaretini gerçekleştirmekte olan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ı kabul etti. Görüşmenin ardınan düzenlenen ortak basın toplantısında, Atina’daki Kosova Ofisi statüsünün yükseltilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Dışişleri Bakanı Donika Gervalla, Yunan Mevkidaşı Nikos Dendias ile gerçekleştirdiği görüşmede, Atina’daki Kosova Ofisi statüsünün yükseltilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarınıı belirtti. Bakan Gervalla, “Kosova ve Yunanistan, yoğun bir istişare sürecinin ardından, Atina’daki Kosova Ofisinin statüsünün, basit bir ekonomik ofisten siyaset dahil diğer alanlarda da faaliyet göstrecek bir ofise dönüşmesi konusunda anlaşmaya vardı” dedi. Bakan Gervalla, Kosova ve Yunanistan’ın AB ve NATO entegrasyonunun Batı Balkanlar’ı istikrara kavuşturmaya yönelik en önemli adımlardan biri olduğu görüşünü paylaştığını söyledi.
“Kosova’nın bağımsızlığı değişmez bir gerçektir ve bu gerçeğin kabul edilmesi, bölge için istikrarlı bir perspektif sağlayacaktır” diyen Bakan Gervalla, Yunanistan dahil tüm AB üyeleri tarafından ülkenin bağımsızlığının tanınmasının, Balkanlar’da istikrara önemli bir katkı sağlayacağına vurgu yaptı.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise, ülkesinin Kosova-Sırbistan arasındaki diyalog sürecini desteklediğini belirterek, “diyaloğu güçlü bir şekilde destekliyoruz ve bunun bölgede istikrarı sağlayacak bir çözümle sonuçlanmasını umuyoruz. Yunanistan, vize muafiyeti sürecinde Kosova’ya destek sunmayı sürdürecek. Kosova ile ekonomik işbirliğini genişletmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport

Önceki Haber

Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Alagiç: Türkiye’nin Balkanlardaki rolü çok önemli

Sonraki Haber

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Selahaddin Gülen, ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’ suçundan tutuklandı