Yunanistan ile Bulgaristan gaz iletim şebekeleri bağlandı

ICGB AD Şirketinden yapılan basın açıklamasına göre, Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz ara bağlantı boru hattı (IGB) artık Bulgaristan’ın ulusal ve transit gaz iletim şebekesine başarıyla bağlandı. Bulgaristan için iki bağımsız iletim operatörü – ICGB ve Bulgartransgaz EAD’in altyapı bağlantısı, 16-17 Ağustos tarihleri ​​arasında Stara Zagora (Eski Zağra) yakınlarında gerçekleştirildi. İşlem, üç altın kaynağı yapılarak tamamlandı.

IGB, halihazırda her iki ülkedeki komşu operatörlere başarıyla bağlanmış olup bu sayede boru hattı üzerinden gazın fiilen iletimi teknik olarak sağlandı.

Bu yılın başlarında IGB, Trans-Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı’na (TAP) da başarıyla bağlanmıştı.  Bağlantı işlemi, Yunanistan’ın Gümülcine şehrinden geçen hat üzerindeki gaz basınç düşürme ve ölçüm istasyonunda yapılmıştı.

Bulgartransgaz şebekesine bağlantının zorunlu tahribatsız muayene testinin tamamlanmasından sonra bölüm yeniden doldurulacak ve bununla tüm mekanik işler tamamlanmış olacak.  

Yunanistan ile doğal gaz bağlantısı, önümüzdeki ısıtma sezonunun başında planlanan ticari işletmeye alınmadan önce uygulamanın son aşamasındadır. Gaz boru hattı ve tüm bitişik kara tesisleri tamamlandı, teknik açıdan kullanıma uygun durumda ve başarıyla test edildi.

IGB, doğal gaz arzının güvenliğini artırmak ve Bulgaristan ile Güneydoğu Avrupa’nın tamamı için gaz kaynaklarının çeşitlendirilmesini sağlamak için kilit öneme sahiptir. IGB, Bulgaristan’ı Güney Gaz Koridoru’na bağlayacak ve TAP, TANAP, EastMed ve Dedeağaç’taki LNG terminali gibi diğer büyük enerji projeleriyle mükemmel bir sinerjiye sahip olacak.

Kırcaalihaber

Read Previous

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’ten Kosovalı Sırpların temsilcilerine toplantı çağrısı

Read Next

Sırbistan’da kuraklık Tuna Nehri’nde su seviyesinin azalmasına sebep oldu