Yunanistan: Girit açıklarında sürüklenen yüzlerce göçmen kurtarıldı 

Yunanistan, Girit Adası açıklarında sürüklenen balıkçı teknesindeki yüzlerce göçmenin kurtarıldığını açıkladı. 

Sahil Güvenlik İdaresi’nden yapılan açıklamada teknedeki yolcuların yardım çağrısında bulunmak için acil durum hattını aramaları üzerine başlatılan operasyon sonrasında kurtarılan göçmenlerin adanın güneyindeki Paleochora’ya götürüldüğü belirtildi.

Yolcuların ifadesine göre teknede 400 ila 500 yolcunun olduğu aktarılırken bu bilginin doğruluğunun şu an için onaylanamadığı vurgulandı.

Kurtarma operasyonuna bir Yunan fırkateyni, iki İtalyan balıkçı teknesi, bir tanker ve iki kargo gemisinin katılırken güçlü rüzgar ve sert dalgalar nedeniyle sabah saatleri itibarıyla yolcuların gemilere aktarılamadığı açıklandı.

Şu an için göçmenleri taşıyan teknenin nereden yola çıktığı, rotasının neresi olduğu veya yolcuların milliyetleri hakkında bir bilgi olmadığı duyuruldu.

Son yıllarda Orta Doğu, Asya ve Afrika’dan on binlerce göçmen ülkelerini terk ederek son derece tehlikeli yollardan Avrupa Birliği’ne ulaşmaya çalışıyor.

Karayolu dışında bir çoğu Türkiye üzerinden teknelerle Yunanistan ve daha uzun bir rota olan İtalya’ya geçmeye çalışıyor.

euronews

Read Previous

Sırbistan, İtalya ile iyi ilişkilerini sürdürmek istiyor

Read Next

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tajani, Kosova’da temaslarda bulundu